فایل ورد word تحقیق در مورد شهرسازی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word تحقیق در مورد شهرسازی دارای 25 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word تحقیق در مورد شهرسازی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word تحقیق در مورد شهرسازی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word تحقیق در مورد شهرسازی :

موضوع : فایل ورد word تحقیق در مورد شهرسازی

توضیح : این فایل به صورت ورد و آماده چاپ می باشد

مقدمه

ابتدا بحث پرسشی را مطرح می‌كنیم. این پرسش ممكن است بی‌فایده و سطحی به نظر برسد. اما روش مطالعه ما به پاسخ آن بستگی دارد. پرسش این است:‌
تعریف شهر چیست؟
بسیاری از پژوهشگران علوم گوناگون، تعریف‌هایی متفاوتی از شهر ارائه داده‌اند؛ مثلا‌ً جغرافی‌دانان پدیده تمركز اقوام و تجمع آنان را بیشتر با ملاحظه شرایط محیطی مجاور و مقتضیات زمینی كه شهر در آن پا می‌گیرد،‌ ارزیابی می‌كنند. آنها این مطالعه را بیشتر به تقسیم‌بندی زمینهای تحت ساخت و ساز، و زمینهای آزاد اختصاص می‌دهند و كمتر به جنبه‌های شهری آن توجه می‌كنند.
جامعه‌شناسان به روابط انسانی میان شهروندان توجه نشان می‌دهند.
حقوقدانان و سیاستمداران مسأله اصلی را ساختارهای اجتماعی و سیاسی و قوانین و مقرراتی ارزیابی می‌كنند كه زندگی جمعی شهروندان را سامان می‌دهد.
اقتصاددانان برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری و استفاده بهینه از استعدادهای اقتصادی جامعه را هدف مطالعه خود قرار می‌دهند.
همان گونه كه ملاحظه می‌شود، همه جا سخن از دیدگاه مختلف و یك سویه است كه البته همگی قابل احترامند ولی جامع نیستند. اما، شهرساز (مهندس یا معمار) تعریفی جامع از شهر بیان می‌كند.
از دید شهرساز، شهر همواره خود را با افرادی كه در آن زندگی می‌كنند، تطبیق می‌دهد و ساكنان شهر، آن را تغییر می‌دهند. این انطباق و رابطه متقابل در حال انجام یافتن و شكل گرفتن دائمی است.
از مجموعه علوم یاد شده، شهرسازی یا به تعریف دیگر، علمی كه ساماندهی شهر یا ساماندهی توده‌های مستقر در قطعه‌ای از زمین را به عهده دارد، (كه از آن در زبانهای مختلف Town Planing وStadtebau و غیره تعبیر می‌شود.) تولید می‌یابد. به این طریق شهرسازی چهره سه‌گانه علم، تكنولوژی و هنر را به خود می‌گیرد:
علم: زیرا مطالعه پدیده‌های طبیعی وانسانی برای كشف قوانین مورد نیاز جهت هدایت ما برای تحقق ما را به عهده دارد.
تكنولوژی: از این جهت كه پیشرفتهای بدست آمده در علم، كاربردی جهت پاسخگویی به نیازهای بسیار متنوع زندگی داشته باشد.
هنر: بدین سبب كه همواره از احساسات بشری استفاده می‌كند و به زیبایی و هماهنگی و همسازی توجه دارد،‌ و با تلاش برای خلق جذابیتهای محیطی در زندگی روزمره، به آسایش دست می‌یابد و روح و نشاط را كشف می‌نماید.
از مباحث بالا بر می‌آید كه شهرساز به تنهایی قادر نخواهد بود همه كارها را انجام دهد ولی می‌تواند و باید نقش هماهنگ كننده تخصصهای مختلف را به منظور دستیابی به مناسبترین برنامه ریزی و تقسیم‌بندی ایفا كند. شهرساز باید توانایی‌های مختلف را در خود ایجاد نماید. و دارای حس مشاهده قوی باشد. همواره به خاطر داشته باشید كه مسئولیتی سنگین بویژه در برابر نسلهای آینده برعهده دارد.
شهرسازی را در یك جمع‌بندی می‌توان به مثابه مقرراتی دانست كه به جمعیتها می‌پردازد و از این طریق به نسبت به ساماندهی منطقی شهرها، سرزمینها، حومه آنها، ابزار تولید و ارتباط جمعی و ... به منظور دستیابی به شرایط بهتر زندگی فردی و اجتماعی اقدام می‌نماید.
شهرسازی به عنوان یك علم، پیشینه چندانی ندارد ولی به عنوان هنری كه تا كنون موفق به ارائه راه حلهایی بسیار مطلوب برای مشكلات شهری شده است بسیار قدیمی است.
در گذشته اعتقاد بر آن بود كه هیپوداموس (Hypodamous) اولین كسی بوده است كه قسمتهای مختلف شهر را آگاهانه در ارتباط با هم دیده و او را پدر شهرسازی می‌دانستند ولی اكثریت این باور را مردود دانسته‌اند و اعتقاد دارند كه هنر شهرسازی برای اولین بار در یونان مطرح نشده است. و احتمال می‌دهند كه هیپوداموس شخصی ناشناس در هاراپا بوده است. با توجه به روابط منظمی كه بین قسمتهای مختلف شهرهای هاراپا (Harappa) دیده شده است. در این محدوده به دنبال بانیان هنر شهرسازی می‌گردند البته نظام شبكه‌های شطرنجی در كاهون (Kahun) در 2670 قبل از میلاد و سپس در تل‌العمارانه (Tel-el amarna) و دیگر نقاط مطرح می‌گردد كه با توجه به دارا نبودن معیارهای خاص در شهرسازی آنها را مورد قبول نمی‌دانند.
معروف است كه نخستین پیامبری كه به امر شهرسازی توجه خاص داشته حزقیال نبی بوده است كه حدود 600 سال قبل از میلاد منطقه‌بندی را در شهر معمول نمود و دستور داد بیت‌المقدس از لحاظ شهرسازی به مناطقی چند تقسیم و در هر منطقه قسمتی از تأسیسات عمومی و خصوص بنا شود و شاید بتوان گفت نخستین بار بود كه بشر در شهر خود قسمتی را به تأسیسات مذهبی و قسمت دیگر را به ساختمانهای دولتی و بخشی را به محل سكونت اختصاص داد.
شكل شهر
كار اصلی طراحی شهری تعیین شكل مطلوب برای شهر است. گرچه طراحی شهری به غیر از مقیاس شهر و مناطق شهری در دو مقیاس طراحی پروژه و طراحی شبكه نیز كاربرد دارد لیكن مباحث نظری مربوط به شكل شهر عمدتاً‌ در مقیاس كل شهر مطرح شده است.
مواد خامی كه طراح شهر از آنها به منظور شكل دادن به شهر استفاده می‌كند عبارتند از: فضا به مفهوم فضاهای عمومی شهر نظیر خیابانها، میدانها، پاركها و مكان، مقیاس، شكل و ارتباط بین آنها. واژگان فضا در ادبیات طراحی شهری نسبتاً غنی است. محور دید، حیاط، فضای تنگ، فضای پر پیچ و خم، دالان، مسیر، رؤیه، سقف، فضای باز طبیعی، پارك، كاسه، تاج،‌ دره واز این قبیل نمونه‌‌ها از این واژگانند.
فعالیتهای مرئی كه می‌تواند در جذابیت و عملكرد بهتر فعالیتها و فضاها مؤثر باشند.
توالی: فضای شهر متشكل از شبكه‌ای از فضا ها است با دیدهای متوالی. یك دید واحد آنقدر اهمیت ندارد تا مجموعه‌ای مرتبط از دیدها بیرون آمدن از یك فضای تنگ و باریك و وارد شدن به یك فضای گشاد تأثیر عمده‌ای بر تجربه‌كننده می‌گذارد. یكی از كارهای اساسی طراحی شهری اینست كه فضاهای شهری را به عنوان فضاهایی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد كه شخص در آنها به حركت می‌پردازد.
ارتباطات: هر فضا معانی خاصی را به استفاده كنندگان آن منتقل می‌كند. خواه این كار از طریق نمادهای صریح صورت گیرد و یا بر اساس معلومات مشاهده‌گر از معانی اشكال و حركات مشهود. این معانی بصور گوناگون در فضا پخش شده‌اند.
سطوح: رویه دیوارها، سقفها و كفها از مشخصات بارز و كاملاًُ‌ مرئی هر فضای شهری است با عملكردها و معانی نمادی گوناگون.
عناصر طبیعی: (نظیر سنگ، خاك، آب) اینها بستر اصلی زیستگاها را تشكیل می‌دهند و بصور و معانی مختلف می‌توانند در شكل‌دهی شهر نقش داشته باشند.
گیاهان: گیاهان نیز یكی از اجزای اصلی تشكیل‌دهنده و شكل‌دهند محیط‌اند كه بیش از هر عامل دیگری از جذابیت برخوردارند.
جزئیات: در یك فضای ساخته شده، بسته به مقیاس، بسیاری از جزئیات ممكن است مد نظر قرار گیرد نظیر:‌نرده، نیمكت، علائم، تیر، سطل آشغال، شیر آتشنشانی، سیم‌كشی، چراغ، صندوق پست، پله، جدول، اطاقك تلفن و امثال آن.
طراح شهری با توجه به عملكرد و نقش هر یك به مكان‌یابی و پیدا كردن شكل مناسب برای آنها می‌پردازد. این اجزاء معمولاً‌ ابزار كار طراحی شهری در پایین‌ترین مقیاس است.
اهمیت دادن به شكل شهر بخاطر نقشی است كه شكل شهر می‌تواند در تحقیق اهداف یك شهر داشته باشد. ارتباط برخی از اهداف شهر،‌ با شكل شهر از گذشته برای ما روشن است. برای مثال نیاز به امنیت و دفاع از شهر در تعیین مكان اندازه و شكل و جزئیات آن شامل حصار و خندق، فشردگی بافت، وسعت معابر اصلی جهت حركت ابزار جنگی، قرار گرفتن فعالیتهای خاص در مركز و از این قبیل اثر تعیین‌كننده‌ای داشته است.
بعضی از این روابط آگاهانه صورت می‌گیرد و برخی نظیر تأثیر عوامل اقلیمی ـ جغرافیایی بطور ضمنی اثر خود را بر شكل شهر می‌گذارند. لیكن امروز با گسترش و پیچیدگی شهرها طبعاً‌ اهداف به مراتب بیشتری برای شهرها در نظر گرفته می‌شود و طراحی شهری نیز باید حتی‌المقدور زمینه تحقق آن اهداف را فراهم سازد. مسائل زیست محیطی، رفتاری، هویت، تنوع، خوانایی، معنی، ادراك و محدودیت های مختلف فضایی، طبیعی، اقتصادی، اجتماعی، فنی و فرهنگی عواملی هستند كه باید در فرایند شكل‌دهی به محیط مورد توجه قرار گرفته و شكل حاصله متناسب و در رابطه با مسائل و اهداف فوق باشد. كوین‌لینچ در مورد جامعه غربی هدف نهایی را رفاه انسان قرار داده و اجزاء آن را پنج دسته عامل شامل: الف) سلامتی، برابری، بقا،‌ تداوم و قابلیت انطباق؛ ب) انسجام، معنی، عكس‌العمل،‌ ج) توسعه، رشد، انگیزه،‌ انتخاب و آزادی، د) مشاركت، استفاده فعالانه از قدرت، كارآئی، مهارت، كنترل و هـ) راحتی و آسایش دانسته و سپس آنها را در دو دسته عوامل مربوط به رابطه بین انسان و اشیاء و رابطه بین انسان و انسان تقسیم می‌كند.
فرم شهرها:‌
همانگونه كه قبلاًُ‌ بیان گردید بحث شهر و شهرسازی بحث واقعیتهای طبیعی و اجتماعی و یا بحث تجمع انسانهاست ضمن اینكه شهر زمینی است كه انسان بر روی آن رشد و نمو می‌كند و بر اساس نیازهای خود آن را تغییر می‌دهد و می‌سازد.
طراحی شهری و شهرسازی،‌ به منظور ایجاد محیط مناسب جهت زندگی انسان و نظام دادن(‌واقعی ـ عملكردی) به فضای زیست او، انجام می‌گیرد. همچنین جهت دستیابی به استفاده بهتر از فضای زیستی به عملیاتی به منظور ایجاد فرمی مناسب با عملكرد مناسب نیاز داریم و به مناسبت همین مباحث به دو عامل ظاهری و عملكردی برمی‌خوریم.
رابطه انسان با محیط‌زیست او كه فرم شهر (فضایی كه فعالیتهای گوناگون شهری اعم از اقتصادی و اجتماعی و استخوان‌بندی شهر در آن شكل می‌گیرد و نمایانگر زندگی تمام شهر است) را در بر دارد. عامل ظاهری است و معیاری كه متناسب با آن مطرح می‌گردد هنری و ذهنی است. (شهرسازی هنر است و علم است و تكنیك)
عامل شكل‌دهنده محیط زیست در بردارنده فعالیتهای شهری است كه عامل عملكردی گفته می‌شود و روشی كه متناسب با آن اعمال می‌گردد علمی و گاه هنری و ذهنی است.
فرم شهر می‌تواند در حس جهت‌یابی، راحتی، امنیت، راندمان و شكل دادن به سیمای شهر مؤثر واقع گردد.
فایل ورد word تحقیق در مورد شهرسازی
فهرست مطالب
مقدمه 1
تعریف شهر چیست؟ 1
شكل شهر 3
فرم شهرها:‌ 4
شهر خطی 7
شهر شطرنجی 9
محاسن شبكه شطرنجی 10
- سفرهای كوتاه برای انواع ترافیك 10
شعاعی(ستاره‌ای) 14
حلقوی: 17لینک کمکی