فایل ورد word ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام :

موضوع : فایل ورد word ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام


توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده چاپ می باشد


مقدمه
سرزمین ایران دارای تاریخی كهن و مردمانی با فرهنگ چندهزار ساله است . پدران و گذشتگان این مرز و بوم میراث فرهنگی خود را با خلق آثار و شاهكارهایی بدیع به نسلهای آینده سپرده اند . ورود اسلام به ایران با اینكه جنگ و خرابی به همراه داشت اما پیوند فرهنگ جدید با ذوق و هنر ایرانی منجر به خلق آثاری گردید كه اكنون نه تنها در زمره‌ی مفاخر ملی بلكه جزء شاهكارهای میراث بشری محسوب می شود . این حقیر مجموعه ای از مشهورترین و دیدنی ترین فایل ورد word ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام را در قالب یك تحقیق به نمایش می گذارم .
مسجد جامع عتیق شیراز :
اصل ساختمان این مسجد از ابنیه دوران صفاریان است كه به امر امراللیث صفاری در سال 281هـ.ق بنا شده از مسجد اصلی قسمت مهمی باقی نمانده است بانی خدای خانه‌ی مسجد جامع شاه ابواسحاق اینجو در سال 752 هـ.ق است . سپس در زمان شاه عباس اول صفوی به سال 1034 هـ.ق و همچنان زمان بقیه شهریاران صفوی تعمیر و مرمت شده است . شبستان جنوبی مسجد هم از بناهای قدیمی می باشد . كتیبه‌ی سنگی خدای خانه از نمونه های ارزنده هنری به شمار می رود . این كتیبه به خط یحیی الجمالی السوفی خطاط معروف زمان شاه ابواسحاق و حاوی جملاتی در شأن قرآن كریم است . این مسجد دارای دو سردر شرقی و غربی است . در مجاورت سردر شمالی مسجد و جلوی خان آن مسجد قدیمی دیگری به نام طبالیان وجود دارد كه از نظر معماری و هنری چندان قابل توجه نمی باشد . این مسجد قدیمی ترین اثر تاریخی دوران اسلامی شهر شیراز است .
بازار اصفهان : این بازار از بناهای زمان شاه عباس اول صفوی است كه در شمال میدان نقش جهان در فاصله سالهای 1011 تا 1029 هـ.ق ساخته شده است . در سردر بازار شاهی علاوه بر كاشی‌كاری زیبا نقاشی های بسیار عالی نیز به چشم می خورد كه بخشی از آن شامل تصاویر جنگ شاه عباس با ازبكان و مجالس بزم شاهی است .
شهر تبریز : این شهر دارای یكی از زیباترین و بزرگترین مجموعه بازارهای ایران است سبك معماری ، كثرت سراها و تیمچه ها و وجود تعدادی مدرسه و مسجد نیز به این مجموعه اهمیت و امتیازی خاص بخشیده است . اكثر مورخان و جهانگردان كه از اواخر قرن چهارم هجری تا عهد قاجار از تبریز دیدن كرده اند درباره‌ی بازار تبریز مطالب مهم و ارزنده ای ارائه داده اند .
بازار ارومیه :
قدمت بازار ارومیه به دوره‌ی زندیه و قاجاریه می رسد . این بازار یكی از بازارهای دیدنی است كه در خیابان امام واقع شده است و مجموعه ای از راسته بازارهای عطارها ، زرگرها ، بزازها ، مسگران ، كفاشان ، نمدمالان ، رنگرزها ، حلبی سازها و چاقوسازان می باشد .
بقعه‌ی شاه‌چراغ :
این بقعه زیارتگاه مشهور فارس مدفن حضرت میرسیداحمد فرزند امام هفتم (ع) از ابنیه دوران اتابكان و قرن ششم هـ.ق است كه در زمان اتابك ، ابوبكر سعدبن زنگی ساخته شده است . این بنا شامل ایوان ، حرم ، گنبدها ، رواق ها و شاه‌نشین‌هایی می‌باشد كه با آینه كاری و گچ بری و كتیبه های چندی تزئین یافته است . پس از اتابكان در زمان شهریاران صفوی و قاجار چندین بار مرمت و تعمیر شده است . مرقد حضرت در شاه نشین گنبد و بالاسر قرار دارد . دو مناره‌ی كوتاه در دو انتهای ایوان قرار گرفته معنی صحن آن وسیع است . كاشی‌كاری معرق زیبای گنبد آن در سال 1345 خورشیدی با نظارت اداره‌ی كل باستان شناسی اتمام یافته است سایر تعمیرات ضروری آن ادامه دارد . 30 جزء كلام الله مجید خطی به خط یحیی جمالی متعلق به این بقعه به موزه‌ی پارس شیراز انتقال داده شده است . در مجاورت زیارتگاه شاه‌چراغ بقعه‌ی سیدمیرمحمدبرادر شاه‌چراغ واقع شده . این مزار شامل حرم بزرگ و شاه‌نشین می باشد . مرقد در شاه‌نشین شمالی آن قرار دارد ساختمان این بنا باید متعلق به قرن 10 هـ.ق باشد كه سپس در عهد زندیه و قاجاریه مرمت شده و تزئین یافته است . گنبد آن دارای كاشی‌كاری و به شیوه‌ی گنبدهای زمان قاجار ساخته شده است .
مدرسه‌ی چهارباغ :
این مدرسه از مشهورترین مدارس تاریخی طلبه‌نشین اصفهان است . بنای این مدرسه در زمان شاه‌سلطان حسین و در فاصله‌ی سالهای 1118 تا 1126 هـ.ق ساخته شده است . دارای صحن وسیع و سردری زیبا ، در مناره‌ی رفیع با كاشی‌كاری است . این مدرسه شاهكاری از معماری دوره‌ی صفوی و باشكوه‌ترین مدرسه‌ی تاریخی اصفهان است .
فایل ورد word ابنیه و آثار تاریخی ایران بعد از اسلام
فهرست مطالب
مقدمه 1
مسجد جامع عتیق شیراز : 1
بازار ارومیه : 2
بقعه‌ی شاه‌چراغ : 3
مدرسه‌ی چهارباغ : 4
كاخ چهل ستون : 4
حافظیه : 5
مسجد جامع ارومیه : 6
مسجد جامع اصفهان : 6
كاخ هشت بهشت : 7
ساختمان چندوجه ایل گلی : 7
مسجد جامع مرند : 8
مسجد جامع اصفهان : 8
معماری صخره ای روستای كندوان : 9
آرامگاه سعدی : 10
مسجد جامع تبریز : 10
پل خواجو : 11
مسجد نو شیراز : 11
عمارت عالی قاپو : 12
كلیسای طاطاووس «قره كلیسا» : 12
كلیسای مریم مقدس : 13
میدان نقش جهان : 13
مشهد : 13
مقبره الشعرا : 16
كلیسای وانك اصفهان : 16
منارجنبان : 17
مسجد كبود : 17
مسجد شیخ لطف الله : 18لینک کمکی