فایل ورد word طراحی خانه های مسکونی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word طراحی خانه های مسکونی دارای 32 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word طراحی خانه های مسکونی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word طراحی خانه های مسکونی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word طراحی خانه های مسکونی :

موضوع : فایل ورد word طراحی خانه های مسکونی


توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده چاپ می باشد


«طراحی خانه های مسكونی»
طراحی خانه های مسكونی از اهمیت بسیاری برخوردار است و چنانچه این طراحی مناسب نباشد ،آسایش آن كامل نخواهد بود . از آنجایی كه ما بیشتر وقت خود را در خانه سپری می كنیم لازم است طراحی خانه مسكونی بر اساس احتیاجات آن مورد توجه قرار گیرد بهتر است طراحی ساختمان بر اساس مبلمان مورد نظر برای آن صورت گیرد .
شكل كلی خانه های مسكونی
ساختمان مسكونی ممكن است به صورت یك طبقه ویلایی ، آپارتمانی و یا ویلایی دوبلكس باشد كه در این ساختمان ها سالن ، نهارخوری و آشپزخانه در طبقه همكف و در طبقه دوم قرار دارد . بعضی از ساختمانها به صورت سه طبقه طراحی می شود كه در طبقه همكف سالن نهارخوری و آشپزخانه و اتاق مهمان و در طبقه دوم اتاق خواب ها و طبقه سوم اتاق بازی بچه ها در نظر گرفته می شود .
ساختمان مسكونی ممكن است در یك مجموعه طراحی شود
ارتباط در ساختمان های مسكونی : بهتر است سالن نهارخوری به
شكل اِل بوده و در هم ادغام شود و آشپزخانه نیز مجاور سالن نهارخوری قرار گیرد . اتاق خواب ها و حمام باید در یك هال جداگانه ای در نظر گرفته شود .
1-طراحی اتاق خواب ها
بهترین نور برای اتاق خواب نور جنوب یا مشرق است . اتاق والدین باید بزرگتر از سایر اتاق خواب ها باشد –در اتاق خواب والدین باید محل خواب ، رختكن ، میزتوالت و میز مطالعه در نظر گرفته شود . در صورتی كه فضای كافی داشته باشیم می توانیم اتاق كوچكی برای رختكن در نظر بگیریم. اتاق خواب فرزندان ممكن است یك نفره و یا دو نفره باشد و مساحت این
اتاق ها بستگی به وسائلی كه در آن قرار می گیرد ، خواهد داشت .
دستشویی و توالت : باید برای دستشویی و توالت در پلان محل مناسبی انتخاب نمود . بهتر است دستشویی از توالت كاملاً مجزا باشد – در قسمت دستشویی محلی برای حوله و جای مناسبی برای آینه در نظر گرفته شود رنگ كاشی ها باید با رنگ سرامیك كف هماهنگی كامل داشته باشد .
برای تهویه كامل توالت و دستشویی باید حیاط خلوت مناسبی
پیش بینی شود . نورگیر توالت و دستشویی بهتر است از زیر سقف انجام شود .
حمام : هنگام طراحی حمام باید كلیه وسائلی كه می خواهیم در آن قرار دهیم پیش بینی شود . معمولاً در یك حمام معمولی علاوه بر رختكن باید توالت ، دستشویی ، وان و بیده قرار داد . حداقل اندازه یك حمام با چنین شرایطی 2*2 متر می باشد . ممكن است به جای وان از دوش استفاده نمود كه در این صورت باید محلی برای آن در نظر گرفت .
سالن نهارخوری :سالن نهارخوری یكی از بخش های مهم ساختمان است . در صورتی كه از سالن برای پذیرایی ازمهمان استفاده شود می توانیم از نور شمال استفاده كنیم و اگر سالن به عنوان نشیمن باشد بهتر است نورگیری آن از سمت جنوب و یا شرق باشد . بنظر اینجانب اگر سالن نهارخوری در هم ادغام شود و طراحی آن به شكل ال (L) باشد بهتر است . اندازه نهارخوری بستگی به اندازه سالن دارد می توانیم در نهارخوری از میزهای مستطیلی و یا دایره ای استفاده كنیم . ابعاد یك نهارخوری 12نفری حدود 25متر مربع است . در نهار خوری باید محلی برای قرار دادن ظروف پیش بینی شود .
مبلمان سالن : ابعاد سالن به بستگی تعداد مهمانان و وسائلی كه
می خواهیم در آنجا قراردهیم متغیر است ولی بهر صورت در سالن باید محلی برای نشستن مهمانان و جایی برای شومینه و یا وسایل صوتی پیش بینی شود . نكته قابل توجه این است كه اولاً شومینه در محل مناسبی قرار بگیرد و اندازه شومینه بستگی به بزرگی سالن دارد –شومینه می تواند در كنج دیوار و در یك قسمت دیوار قرار بگیرد برای اینكه خوانندگان با طرح های مختلف شومینه آشنا شوند چند نمونه از این شومینه ها نشان داده شده است .
محل كتابخانه در سالن : اگر سالن كوچك باشد می توانیم از گنجه ای در داخل سالن به عنوان كتابخانه استفاده كنیم و اگر سالن بزرگ باشد می توان اتاقی را با اختلاف سطح نسبت به سالن كه مشرف بر آن باشد برای كتابخانه در نظر گرفت .
اتاق خواب : از دیگر بخشهای مهم ساختمان اتاق خواب است . قسمت اتاق خواب ها باید در یك هال جداگانه و كاملاً مجزا طراحی شود . ما
می توانیم هال اتاق خواب ها را بزرگتر انتخاب نموده و از آن به عنوان نشیمن استفاده كنیم .
ارتباط بین حمام و اتاق خواب ها : در صورتی كه در یك ساختمان دو حمام داشته باشیم می توانیم یك حمام را مخصوص خانواده و حمام دیگر را مخصوص والدین در نظر بگیریم . سوالی كه اغلب مطرح می شود این است كه آیا حمام می تواند به اتاق خواب ها راه داشته باشد ؟ در صورتی كه تعداد حمام دو عدد باشد می توانیم از یكی از اتاق خواب ها را به حمام مرتبط سازیم و در غیر این صورت باید از این كار خودداری كنیم .
نور اتاق خواب ها : بهترین نور در تهران برای اتاق خواب ها نور جنوب وشرق است . نكته قابل توجه این است كه نمی توانیم این اصل را همیشه رعایت كنیم مخصوصاً در حالتی كه مجبور هستیم چند دستگاه در یك طبقه طراحی نماییم .
مبلمان در اتاق خواب ها : طراحی هر اتاق خواب بستگی به وسایلی كه در آن قرار می دهیم دارد – به طور مثال برای اتاق والدین باید یك تخت دو نفره و یك میز توالت و گنجه ای برای رختكن و همچنین میزی برای مطالعه در نظر گرفت در صورتی كه جا به اندازه كافی باشد بهتر است مجاور هر اتاق خواب فضایی برای رختكن نظر گرفته شود از آنجایی كه اتاق خواب محل اسایش و آرامش است بنابراین محل آن باید دور از سر و صدا باشد
ابعاد اتاق خواب ها : نظر به اینكه ابعاد اتاق خواب ها با توجه به وسائلی كه در آن قرار می دهیم متغیر است بنابراین در موقع طراحی اتاق خواب ها بهتر است به كتاب استاندارد گرافیك مراجعه نمود ولی بهر صورت ابعاد یك اتاق دو نفره 3*5 (متر ) و اتاق یك نفره 4*3 (متر ) است .
آشپزخانه
اختصاصی ترین و در عین حال ، همه كاره ترین بخش منزل را آشپزخانه تشكیل می دهد . نگهداری مواد غذایی ، ذخیره مواد ، ذخیره مواد تمیزكننده ، تهیه غذا ، پخت غذا ، صرف غذا ، شستشوی ظروف و البسه و گاه پذیرایی از مهمان و نگهداری اطفال در آشپزخانه صورت می گیرد . بعلاوه وسایل مختلفی چون یخچال ، اجاق خوارك پزی ، ماشین ظرف شویی ، ماشین لباسشویی ، چرخ گوشت ، آب میوه گیری ، مخلوط كن ، سرویس غذاخوری ، انواع دیگ ها و غیر در آشپزخانه نگهداری می شوند . انجام كارهای ذكر شده و استفاده از وسایل گوناگون طبعاً متضمن صرف وقت ، پول و انرژی فراوانی است . صرف نظر از نیروی بدنی كه در این محل به كار گرفته می شود مقدار فراوانی آب ، نیروی برق و مواد سوختنی نظیر گاز یا نفت نیز به مصرف می رسد . تمام این فعالیت ها ضایعاتی به همراه دارند كه نهایتاً به شكل دود ، بخار آب آلوده و زباله از آشپزخانه باید خارج گردند . با توجه به وسعت كارها ، ضروری است در طراحی آشپزخانه دقت زیادی نمود تا كدبانوی منزل با صرف كمترین وقت و انرژی بتواند بیشترین حاصل را از
زحمت روزانه خود بدست آورد .
فایل ورد word طراحی خانه های مسکونی
فهرست مطالب
شكل كلی خانه های مسكونی 1
ساختمان مسكونی ممكن است در یك مجموعه طراحی شود 1
آشپزخانه 6
الف) آرایش نیم دایره 13
ب) آرایش شكسته 14
ج) آرایش خطی 15
د) آرایش موازی 15
ه)آرایش جزیره ای 16
ب)لباسشویی 16
ج)خط عبوری یا ترافیك 17
د)جنس مواد 18
ه ) ایمنی 19
ب)نور 20
نور مصنوعی برای قسمت های مختلف آشپزخانه 22
مزیت لامپ های مهتابی از این قرار می باشد 23
ج)رنگ 24لینک کمکی