فایل ورد word بررسی رابطه بین BMI و WHR و درصد چربی بدن با میزان فعالیت بدنی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word بررسی رابطه بین BMI و WHR و درصد چربی بدن با میزان فعالیت بدنی دارای 24 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word بررسی رابطه بین BMI و WHR و درصد چربی بدن با میزان فعالیت بدنی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word بررسی رابطه بین BMI و WHR و درصد چربی بدن با میزان فعالیت بدنی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word بررسی رابطه بین BMI و WHR و درصد چربی بدن با میزان فعالیت بدنی :

موضوع : مقاله فایل ورد word بررسی رابطه بین BMI و WHR و درصد چربی بدن با میزان فعالیت بدنی و عوامل خطرزای قلبی و عرقی

توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده چاپ می باشد

1- مقدمه و بیان مسأله
بیش از 2000 سال است كه اطلاعات پزشكی اثرات اضافه وزن را روی بیماری ها و مرگ و میر نشان داده است. در آن زمان بقراط تشخیص داد كه مرگ ناگهانی در میان افرادی كه بطور طبیعی چاق هستند نسبت به افراد لاغر بیشتر رایج است و این موضوع در عرض 50 سال گذشته بسیار مورد بحث بوده است. (8)
در سالهای اخیر درك اهمیت توزیع چربی، به ویژه چربی شكمی به عنوان عامل خطرزا برای بسیاری از بیماری ها و مرگ و میر ناشی از آنها مورد توجه پژوهشگران بوده است. یافته های پژوهشی نشان می‎دهد كه چربی درون شكمی یا احشایی، بیش از چربی زیرپوستی مسئول افزایش خطر بیماری هاست. (4)
با توجه به اینكه بیماران دارای اضافه وزن در معرض خطرات بیشمار ناتوانی های پزشكی، اجتماعی و روانی قرار دارند، كم تحركی و چاقی به عنوان یكی از مهمترین نگرانی های بهداشت و تندرستی در همه كشورهای دنیا در نظر گرفته می‎شود و با توجه به اینكه در مورد چاقی، توزیع چربی موضعی نقش مهمی را در خطر مرگ بازی می‌كند(4)، برای اولین بار در شروع قرن بیستم به این مطلب اشاره شد. اما به این موضوع اهمیتی داده نشد تا اینكه پس از جنگ جهانی دوم، نتایج مطالعات نشان دادند كه افراد چاق با توزیع چربی بدن آندروئید یا مردانه نسبت به افراد با چاقی ژینوئید یا زنانه در معرض خطر زیادتری برای ابتلا به دیابت و بیماریهای قلبی بودند. بهرحال، بررسی كلینیكی و همه گیر شناسی در سال 1980 بود كه دنیا را به وجود ارتباط بین توزیع چربی بدن و خطر مرگ و میر زیاد متقاعد كرد و همچنین پژوهشگران به وجود رابطه بین فعالیت های جسمانی و بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی عروقی پی بردند. البرایت و یولاك اظهار می دارند، كم تحركی دلیل افزایش جمعیت مبتلا به بیماری های قلبی- عروقی است و اجرای فعالیت های منظم و مستمر جسمانی می‎تواند از توسعه بیماری های قلبی عروقی جلوگیری كند (7) چاقی شكمی با خطر بالای پرفشار خونی، بیماری قلبی و عروقی، افزایش انسلین خون، دیابت، بیماری كیسه صفرا، سكته مغزی و سرطان سینه و رحم همراه است.(4)
بنابراین با توجه به ارتباط میزان فعالیت بدنی و میزان چربی و چگونگی توزیع آن در قسمتهای مختلف بدن با اختلالات تندرستی، بی دلیل نیست كه اندازه گیری فعالیت بدنی، تركیب بدنی و نحوه توزیع چربی در بدن مورد توجه بسیاری از پزشكان، متخصصین بهداشت و متخصصین ورزشی قرار گرفته است. درصد چربی بدن برای برآورد سطح چاقی دقیق تر است. اما اندازه گیری دقیق آن به تكنیكهای ویژه ای مانند وزن كشی در زیر آب ، امپدانس الكتریكی یا رقیق سازی ایزوتوپی نیاز دارد كه این تكنیكها معمولاً در مكانها و محیط های پزشكی، بهداشتی و ورزشی در دسترس نیستند. به همین دلیل غیر از ارزیابی دقیق درصد چربی بدن، مهمترین شاخص های تركیب بدنی كه در ارتباط با تندرستی مورد ارزیابی قرار گرفته اند، شاخص توده بدنی (BMI)، ضخامت چربی زیر پوستی، نسبت دور كمر به دور لگن (WHR) بوده اند. با توجه به اینكه یكی از ساده ترین روشهای ارزیابی توزیع چربی در بدن استفاده از (WHR) است، از آن برای تعیین خطر بیماریهای قلبی- عروقی استفاده می‎شود. كچ، مك آردل (1993) در كتاب فیزیولوژی ورزش اشاره می‌كنند كه اگر (WHR) در مردان فراتر از 9/0 باشد نشانگر افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی- عروقی و سایر بیماریها مانند دیابت، بالا بودن تری گلیسیرید و پرفشار خونی است. (17)
با توجه به خطرات ناشی از ناهنجاریهای تركیب بدنی در تندرستی افراد و به طور كلی جامعه، مسأله ای كه در این تحقیق مطرح است اطلاع از میزان ارتباط بین مهمترین متغیرهای تركیب بدنی یعنی (BMI) ، (WHR) ، درصد چربی بدن با عوامل خطرزای قلبی- عروقی شامل قند خون ناشتا،‌ كلسترول تام، تری گلیسیرید، لیپوپروتئین پرچگالی، لیپوپروتئین كم چگالی و نسبت لیپو پروتئین كم چگالی به لیپو پروتئین پرچگالی (عامل خطر) و همچنین ارتباط آنها با میزان فعالیت بدنی در بخشی از جامعه ایران مورد نظر است. با توجه به اینكه در سالهای اخیر با تحقیقات انجام گرفته در جوامع خارجی مشخص شده است كه شاخص نسبت دور كمر به دور لگن (WHR) پیشگوی قوی برای بیماری های قلبی- عروقی است. (6) آگاهی از این شاخص در جامعه ما می‎تواند نقش مؤثری در تعیین احتمال بروز بیماری های قلبی- عروقی در بین مردان و زنان ایران داشته باشد. بنابراین سؤالات اصلی تحقیق عبارتند از:
آیا بین افراد فعال و غیرفعال از نظر عوامل خطرزای قلبی- عروقی تفاوتی وجود دارد؟
آیا بین شاخص های پیكرسنجی و عوامل خطرزای قلبی- عروقی رابطه ای وجود دارد؟
آیا بین افراد فعال و غیرفعال از نظر میزان شاخص های پیكرسنجی تفاوتی وجود دارد؟
2- اهمیت و ضرورت تحقیق
چاقی یكی از شایع ترین مشكلات پزشكی انسان در دوران كنونی است كه از آن به عنوان یكی از عوامل خطرزا برای بسیاری از بیماریها یاد می‎شود. چاقی زمینه ساز بسیاری از مرگ و میرها بوده. و هر ساله هزینه های اجتماعی و مالی هنگفتی را بر جوامع بشر تحمیل می‌كند. بنابراین تعیین مرز دقیقی برای چاقی در هر جامعه و تعیین ارتباط آن با عوامل تهدید كننده سلامتی می‎تواند نقش مهمی در كاستن مرگ و میر ناشی از بیماریهای مرتبط با چاقی از یك سو، كاهش هزینه های اجتماعی و مالی از سوی دیگر داشته باشد. لذا پیشگیری از عوارض چاقی به ویژه عوارض قلبی- عروقی ضروری است و كنترل چاقی، لیپیدهای خون و فشار خون از اهمیت خاصی برخوردار است.
واضح است كه پیشگیری ارزان تر و مفیدتر از درمان است و به لحاظ اجتماعی و اقتصادی هم مقرون به صرفه و مفید می باشد، زیرا با كاستن از عوارض بیماریها از هزینه های غیرضروری و اتلاف وقت جلوگیری به عمل خواهد آمد و از این طریق از سنگینی بار تحمیل شده بر اقتصاد جامعه نیز كاسته خواهد شد (7).
با توجه به نقش مثبت و پیشگیرانه فعالیت های جسمانی از بعضی بیماری ها و اهمیت سلامتی اعضای جامعه تعیین میزان رابطه بین فعالیت های جسمانی و برخی عامل های خطرساز قلبی- عروقی ضرورتی برای انجام این تحقیق است.
فایل ورد word بررسی رابطه بین BMI و WHR و درصد چربی بدن با میزان فعالیت بدنی
فهرست مطالب
1- مقدمه و بیان مسأله 1
2- اهمیت و ضرورت تحقیق 4
3- اهداف پژوهشی 5
4- فرضیه های تحقیق 6
5- پیشینه تحقیق 6
تحقیقات انجام شده در داخل از كشور 8
تحقیقات انجام شده در خارج از كشور 10
6- جامعه آماری 12
7- نمونه آماری 12
8- ابزار جمع آوری اطلاعات 12
9- روش اجرای تحقیق 12
روش آماری 12
روش كار 13
10- محدودیت های تحت كنترل تحقیق 13
11- تعریف عملیاتی واژه ها و اصطلاحات 14
منابع و مآخذ 18لینک کمکی