فایل ورد word مقاله در مورد تورم

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word مقاله در مورد تورم دارای 46 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word مقاله در مورد تورم  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word مقاله در مورد تورم،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word مقاله در مورد تورم :

موضوع : تورم


توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده چاپ می باشد

مقدمه :
تورم یكی از موضوعات مهم در كشور ماست. همانگونه كه می دانید در ایران درصد تورم در سال های اخیر بسیار زیاد بوده است و به طوری كه قیمت ها در هر سال بسیار افزایش یافته و قدرت خرید مردم كم شده است. این تحقیق اطلاعات بیشتری درباره موضوع تورم ارائه می‌دهد.
فصل اول تحقیق در مورد تورم و مشكلات آن است و همین طور تأثیر آن به نظام اقتصادی و ...
فصل دوم در مورد تاریخچه تورم در اسلام و كاهش ارزش پول می باشد.
فصل سوم در مورد اسكناس های تورم زا یا تورم های اسكناس زا كه آماری در مورد اسكناس ارائه می‌دهد.
فصل چهارم نتیجه گیری و راهكارهای مناسب مبارزه با تورم است.
چكیده :
تورم به زبان ساده
تورم (INFLATION) كه یكی از قدیمی ترین پدیده های اقتصادی جهان و در حال حاضر یكی از معضلات جامعه ما نیز می باشد معلول سقوط و تنزل ارزش پول است كه بر اثر عدم تعادل و افزایش نامتناسب وسایل پرداخت (نقدینگی، اعتبارات بانكی، اوراق بهادار و اخیراً پول الكترونیكی) نسبت به موجودی كالا به وجود می آید. و لازم به یادآوری است كه عده ای از اقتصاددانان عوامل دیگری از قبیل نوسانات نرخ ارز، فعالیتهای بانك های تجاری، صادرات و واردات، خریدهای اضافی و بالاخره جنگ، زلزله و بلایای آسمانی را در ایجاد تورم مؤثر می دانند كه در تحلیل نهایی و كم وبیش اغماض به همان سقوط ارزش پول و عدم تعادل نامتناسب نقدینگی و موجودی كالا منتهی می گردد. در این مورد ذكر مثال ساده ای را بی مناسب نمی داند.
اگر در یك واحد اقتصادی میزان نقدینگی را هزار و موجودی یك كالای به خصوص را صد فرض كنیم بهای واحد كالای مورد نظر ده خواهد بود. حالا اگر نقدینگی به دو هزار افزایش یابد و یا موجودی كالا به پنجاه واحد تقلیل پیدا كند بهای واحد مورد نظر به بیست افزایش خواهد یافت.
• سوابق تورم
سابقه تورم به سابقه اقتصاد در جوامع باز می گردد. ولی گران ترین و شدید ترین تورمی كه در قرن اخیر به یاد داریم تورم آلمان در 1923 روسیه شوروی مقارن با انقلاب اكتبر و چین در سال 1948 قابل یادآوری است. در تورم سالهای 1923 به بعد در آلمان برابری مارك آلمان با دلار آمریكا بیش از یك میلیارد سقوط نمود برای یك غذا مارك را با سبد حمل می كردند و بهای خرید یك خانه قبل از تورم به مصرف خرید یك قالب كره یا پنیر می رسید.
در ایران نیز در طول تاریخ مانند سایر جوامع تورم و آثار آن همواره مشاهده شده ولی نزدیك ترین و شاید مهم ترین آن در سالهای 55-1945 وبعد از انقلاب اسلامی و بر اثر جنگ تحمیلی و فرار سرمایه ها می توان ملاحظه نمود. در تورم دو رقمی سالهای اخیر بایستی به نقش افزایش غیر منتظره بهای نفت اشاره شود كه چنانچه این افزایش و ذخیره ارزی در خط تولید قرار نگیرد الزاما بایستی فاجعه‌ای را در اقتصاد كشور انتظار داشت.
• آثار تبعی تورم
همانطور كه اشاره شد اولین آثار تورم در سقوط ارزش پول و افزایش هزینه زندگی مشاهده می گردد. باید دانست كه تورم برای عموم طبقات آثار مشابه و یكسانی ندارد. بازرگانان و واسطه های مبادلات كالا به دنبال افزایش بهای مایحتاج عمومی بهای موجودی كالای خود را متقابلاً بالا برده و افزایش هزینه زندگی را با افزایش سطح زندگی جبران می نمایند ولی طبقات كم درآمد و با درآمد ثابت به خصوص حقوق بگیران ابتدا ناگزیر از كاهش سطح زندگی و احتیاجات اولیه خود از قبیل خوراك، پوشاك و ... بوده و در صورت ادامه تورم مجبور به استفاده از پس انداز یا فروش دارایی های احتمالی از قبیل طلا و جواهرات خانواده به قیمت ارزان به دلالان و رانت خواران می گردند چنانچه این امكانات را هم نداشته باشند. اجباراً به مشاغل كاذب دوم و سوم روی می آورند.
آثار دیگر تورم را در بودجه دولت و صادرات و واردات می توان ملاحظه نمود. می دانیم كه دولت نیز به نوعی مصرف كننده كالا و پرداخت كننده حقوق و دستمزد می باشد و در نتیجه بار تورم را بر دوش دارد و باید به نوعی آن را جبران نماید. این امر از طریق افزایش مالیات ها به خصوص مالیات غیر مستقیم و یا كسر بودجه از شبكه بانكی كه خود نیز تورم زا می باشند تأمین می گردد كه در هر دو صورت تحمیل مجددی است به طبقات كم در آمد. در مورد صادرات و واردات اضافه می نماید كه بالا رفتن بهای تولیدات با توجه به رقابت سایر كشورهای تولید كننده موجب كا هش صادرات و افت تولید داخلی به خاطر تأمین نیاز مردمان سبب افزایش واردات خواهد گردید.
• مقابله با تورم
می دانیم كه صحیح ترین راه مبارزه با پدیده های اجتماعی شناسایی و برطرف كردن علل آن است در مورد علل اصلی تورم و افزایش نقدینگی و كاهش موجودی كالا اشاره شده بود كه ذیلاً مورد بررسی قرار می گیرد. افزایش نقدینگی یا به گفته علمای اقتصاد رشد اقتصادی فی نفسه اگر به مصرف توسعه اقتصادی برسد نه تنها موجب تورم نمی شود بلكه خود عامل جهت بالا رفتن سطح تولید و نهایتاً كاهش تورم می گردد در غیر این صورت و چنانچه مورد بهره برداری بورژوازی، دلالی و رانت خواران قرار گیرد تورم مضاعف را موجب شده «بلای جان مردمان خواهد شد».
جهت تأمین كالای مورد نیاز و مقابله با تورم نظرات متعددی از قبیل حذف واسطه‌ها مبارزه با احتكار، جلوگیری از فزونی تقاضا و ... اظهار شده كه هر كدام به نوبه خود مفید و مؤثر می باشد ولی باید دانست كه اجرای این امر یعنی افزایش تولید و تأمین كالای مورد نیاز فقط از طریق سوق دادن سرمایه و نقدینگی به صنعت، كشاورزی، دامپروری و خدمات عمومی وابسته به آنها (شبكه حمل و نقل داخلی و خارجی، آب، برق، گاز و تلفن ...) امكان پذیر می باشد. نكته قابل یادآوری و بسیار مهم این كه سرمایه گذاری در تولید شرایط خاص اقتصادی از قبیل نرخ بهره در بازار آزاد درصد بیكاری، بورس اوراق بهادار، نقش یارانه و ... را طلب می‌كند كه در شماره های بعد درباره آ‌نها اشاره خواهیم كرد
فایل ورد word مقاله در مورد تورم
فهرست :
فصل اول
تورم چیست 1
آمار تورم 6
راههای مبارزه با تورم 7
رابطه تورم و توسعه چیست؟ 8
تورم چه تاثیری بر نظام كل كشور دارد 9
خصوصیات اقتصادی ایران 12
فصل دوم
تاریخچه تورم در اسلام و كاهش ارزش پول 17
پول رایج درصدر اسلام 21
فصل سوم
اسكناس های تورم زا یاتورم های اسكناس زا 28
آمارهای بانك مركزی 31
فصل چهارم
نتیجه گیری 32
منابع و مأخذلینک کمکی