فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده دارای 90 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده :

موضوع : پایگاه داده


توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده چاپ می باشد

فصل 1
پایگاه داده چیست؟
یك مجموعه سازماندهی شده از اطلاعات
هر پایگاه داده مجموعه ای از اطلاعات مربوط به یك عنوان یا موضوع خاص می باشد. این مجموعه معمولاً به نحوی سازماندهی می شود كه كاربر بتواند:
• آیتم های اطلاعاتی دلخواه خود را در آن دریابید.
• آیتم های جدیدی را كه با آنها مواجه می شوید، به آن اضافه كنید.
پایگاههای داده الزاماً در كامپیوتر نگهداری نمی شوند. برای مثال كتابچه های آدرس و فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده
فهرستهای تلفن پایگاههای داده ای هستند كه روی كاغذ ثبت شده اند (هر چند ممكن است افراد بسیار معدودی آنها را پایگاه داده بنامند)
اما نگهداری یك پایگاه داده در كامپیوتر، باعث تسهیل و تسریع فرآیند دست كاری اطلاعات موجود در آن
می شود. برای مثال با بكارگیری یك فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده
فهرست تلفن (چاپ شده روی كاغذ) به راحتی می توان شماره تلفن افراد دلخواه خود را با در اختیار داشتن نام آنها پیدا كنید. اما عكس این موضوع صادق نبوده و یافتن نام افراد بر اساس شماره تلفن آنها بسیار دشوار خواهد بود.
اما با استفاده از یك فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده
فهرست تلفن كامپیوتری اطلاعات فوق الذكر را با سرعت سهولت بیشتری می توان دریافت كرد. همچنین با استفاده از چنین فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده
فهرست تلفنی نام تمام افرادی كه در یك خیابان بخصوص زندگی می‌كنند یا تمام افرادی كه نام كوچك آنها Paul می باشد، را به راحتی پیدا كرد.
پایگاههای داده كامپیوتری انعطاف پذیر هستند. بدین معنی كه روشهای بسیار متعدد و متنوعی را برای كار كردن با اطلاعات (حتی مقادیر بزرگی از اطلاعات) تدارك می بینند. نرم افزار Microsoft Access نمونه ای از سیستمهای مدیریت پایگاههای داده (برنامه هایی كه امكان تولید و مدیریت پایگاههای داده در كامپیوتر را فراهم می كنند)
ركوردها و فیلدها
معمولاً اطلاعات موجود در یك پایگاه داده، به كوچك ترین اجزا تقسیم می شوند. هر یك از این اجزا در فیلد مخصوص به خود قرار می گیرد. برای مثال جهت وارد كردن نام و آدرس افراد در یك پایگاه داده كاربر،
نمی تواند تمام اطلاعات هر فرد را در یك فیلد واحد، نظیر آنچه در زیر نشان داده شده است را وارد نماید.
بلكه به طور طبیعی هر قطعه از اطلاعات را در فیلد جداگانه ثبت می كند تا امكان تشخیص و تمیز دادن آنها از یكدیگر فراهم شود.
جداول و پایگاههای داده
به مجموعه ای از ركوردها، جدول گفته می شود. چنانچه یك پایگاه داده تنها حاوی یك جدول ساده باشد، جدول مزبور خود در حكم پایگاه داده خواهد بود. در این مهارت ICDL تنها با پایگاههای داده سرو كار دارد كه حاوی یك جدول هستند. تنها چیزی كه باید در مورد دسته ای از پایگاه داده كه حاوی بیش از یك جدول هستند بدانید،‌ این است كه Access امكان ایجاد آنها را فراهم می كند.
هنگامی كه با هزارها یا صدها هزار ركورد سروكار دارید، بحث به كارگیری یك سیستم مدیریت پایگاههای داده پیش می آید. برای مثال چنان چه از كامپیوتر خواسته شود، تنها ركوردهایی را (از میان صدها هزار ركورد موجود در پایگاه داده) استخراج كرده و نمایش دهد كه نام خانوادگی (فیلد Last Name) آنها با حرف «S» و كد پستی (فیلد Zipcodes) آنها با عدد «60» آغاز می شود، مدیریت پایگاه داده این كار را با سرعتی فراتر از حد تصور و توانایی بشر انجام می دهد.
اما سیستمهای مدیریت پایگاه داده فاقد «قوه درك مرسوم» می باشند. برای مثال، چنان چه اطلاعات را در فیلدهای صحیح وارد نكرده باشید، سیستم مدیریت پایگاه قادر به تصحیح این اشتباه نخواهد بود.
دو نمای Forms , Datasheet
نرم افزار Access و بسیاری از سیستمهای دیگر مدیریت پایگاههای داده، امكان مشاهده و دست كاری اطلاعات را به دو روش فراهم می كنند. روش اول متضمن مشاهده و دست كاری اطلاعات در یك داده برگ (نمای Datasheet) و روش دوم متضمن مشاهده و دست كاری اطلاعات در فرمهای
(نمای Forms) می باشد.
در نمای Datasheet می توان اطلاعات را به صورت مرتب شده در ستونها (یك ستون برای هر فیلد) و ردیفها (یك ردیف برای هر ركورد) مشاهده كرد. ظاهر پایگاههای داده در این نما همانند صفحات گسترده تصویر زیر یك پایگاه داده نمونه را در نمای Datasheet نشان می دهد.

نمونه ای از نمای Datasheet كه امكان مشاهده هم زمان ركوردهای متعدد را فراهم می كند
اما نمای Forme در هر لحظه تمام یا بخش منتخبی از اطلاعات یك ركورد واحد را نشان می دهد. نمای Forme می تواند با فرمتی نمایش یابد كه موجب تسهیل در خواندن اطلاعات پایگاه داده گردد. می توانید یك فرم را به روشی سازماندهی كنید كه مانند یك فرم كاغذی، فیلدها را در موقعیتهای مناسب و دلخواه شما به نمایش درآورد. یك روش مناسب برای فراگیری بیشتر در مورد پایگاههای داده كامپیوتری، بررسی چند نمونه ای از این پایگاههای داده و گشت و گذار در آنها می باشد. نرم افزار Access دارای سه پایگاه داده نمونه به نامهای Solution , Orders , Northwind خواهیم پرداخت؛ اما قبل از این كار لازم است برنامه Access را شروع كرد.
شروع Access
به منظور شروع برنامه Access به یكی از این دو روش عمل كنید:
روی آیكون Microsoft Access دابل كلیك كنید.
یا
• گزینه های Microsoft Access / All Programs / Start را انتخاب نمایید.
به این ترتیب نرم افزار Access راه اندازی شده و پنجره مربوط به آن نمایش می یابد. پنجره برنامه Access در بدو شروع،‌ شامل یك نوار منو، یك نوار ابزار و یك ناحیه وظیفه مرسوم به New File، در سمت راست می باشد. ناحیه وظیفه New File فرمانهای مختلف مورد نیاز جهت تولید پایگاههای داده جدید و باز كردن پایگاههای داده موجود را در یك محل گردآوری كرده است. در صورتیكه ناحیه وظیفه New File باز
نمی باشد، با انتخاب گزینه های Toolbars/Task/View آن را باز كنید.
یك كادر محاوره را به نمایش در می آورد. این كادر محاوره امكان باز كردن یك پایگاه داده موجود و یا تولید یك پایگاه داده جدید را در اختیار شما قرار می دهد.
باز كردن پایگاه داده نمونه Northwind
برای باز كردن یك پایگاه داده موجود می توانید یكی از این روشها را مورد استفاده قرار د هید: انتخاب گزینه های File / Open كلیك كردن روی دكمه Open واقع در نوار ابزار Database یا استفاده از ناحیه وظیفه New File.
1-‌‌‌‌ در صورتی كه قبلاً پایگاه داده Northwind را باز كرده باشید، نام این پایگاه در ناحیه Open a File واقع در ناحیه New File لیست خواهد شد. به این ترتیب برای باز كردن پایگاه داده مزبور كافی است روی نام آن كلیك كنید.
چنانچه پایگاه داده Northwind در ناحیه وظیفه لیست نشده است. گزینه More Files… را انتخاب نمایید. به این ترتیب كادر محاوره Open نمایان شده و امكان كاوش در پوشه های موجود در كامپیوتر پایگاه داده مورد نظر را در اختیار شما قرار می دهد. فایل پایگاه داده Northwind احتمالاً در آدرس زیر قرار دارد.
C:/ Program Files / Microsoft Office 10/Samples
در صورت نیاز می توان از پنجره Windows Explorer یا My Computer برای یافتن فایل پایگاه داده Northwind استفاده كرد.
2- پس از یافتن فایل Northwind . mdb آن را انتخاب كرده و روی دكمه Open كلیك كنید.
3- در صورتی كه با یك صفح خوش آمد گویی، مواجه شدید، روی دكمه OK كلیك كنید تا بسته شود.
به این ترتیب Access دو پنجره به نامهای Database , Main Switchbhoard را نمایش می دهد، پنجره Database در حكم «مركز كنترل» برنامه Access می باشد. پنجره Main Switchbhoard نزدیك یك محیط رابط ساده تر را برای افرادی كه مشغول استفاده از پایگاه داده (نه كار روی طراحی آن) هستند، فراهم
می كند.
فایل ورد word مقاله در مورد پایگاه داده
فهرست
چكیده
مقدمه
فصل1: پایگاه داده چیست؟ 1
یك مجموعه سازماندهی شده از اطلاعات 1
ركوردها و فیلدها 2
جداول و پایگاههای داده 2
دونمای Datasheet و Forms 3
شروع Access 4
بازكردن پایگاه داده نمونه Northwind 5
پنجره Data base 6
نوارهای ابزار Access 7
پسوند نام فلیل های Access 8
فكر كردن در مورد فیلدها 8
ویژگی Online Help 9
به كارگیری دستیار Office 9
به كارگیری كادر Ask a Question برای دریافت كمك 10
استفاده از پنجره Help جهت دریافت كمك 10
استفاده از Online Help در كاردهای محاوره 12
بستن یك پایگاه داده 12
بستن Access 12
فصل 2: ایجاد پایگاهای داده در Access 13
عنوان صفحه
تولید یك پایگاه داده جدید و خالی 13
انتخاب جدول نمونه 13
انتخاب فیلدها 14
تغییر دادن نام فیلدها 15
تعیین كلید اولیه 16
وارد كردن داده ها در جدول 17
تغییر پهنای ستونها 19
سوئیچ كردن به نمای Design 20
تولید ایندكس 21
فصل 3 تصحیح پایگاههای داده Access 24
تغییر و حذف ركوردهای یك پایگاه داده 24
نوع داده (Data Type) 26
تغییر نوع داده ها 28
اضافه كردن فیلدهای جدید به یك جدول 29
تغییر دادن ترتیب فیلدهای یك جدول 31
ذخیره كردن یك پایگاه داده روی فلاپی دیسك 31
ذخیره كردن یك پایگاه داده Access روی دیسك 32
فصل 4: كارآمد كردن پایگاههای داده 33
مرتب كردن ركوردهای جدول 33
ذخیره كردن قواعد مرتب سازی در قالب یك معیار 35
فیلتر كردن ركوردهای یك جدول 37
ذخیره كردن قاعده یك فیلتر در قالب یك معیار 40
عنوان صفحه
تولید یك معیار با استفاده از یك ویزارد 41
اضافه و حذف كردن فیلدها در یك معیار 44
یافتن داده ها 45
فصل 5: كار با فرمها 47
تولید فرم با استفاده از ویزارد Form 47
گشت و گذار در نمای Form 50
كاركترهای جانشین در فیلترها و معیارها 53
تولید فرمی با فیلدهای كامل 54
به كارگیری یك فرم جهت تولید ركوردهای جدید 55
تصحیح جانمایی و محتوای فرمها 56
فصل 6: كار با گزارشها 63
اولین گزارش 63
ویژگی AutoReport 63
گزارش گروه بندی Grouped Report 65
تصحیح گزارش 69
نمای report Design 70
خواص گزارشها 70
قالب بندی فیلدهای یك گزارش 71
تولید زیر مجموع برای گروه ها 75
محاسبه مقادیر مجموع در كل گزارش 76لینک کمکی