فایل ورد word معماری سیستم توزیعی و مدیریت اطلاعات بیمارستانی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word معماری سیستم توزیعی و مدیریت اطلاعات بیمارستانی دارای 34 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word معماری سیستم توزیعی و مدیریت اطلاعات بیمارستانی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word معماری سیستم توزیعی و مدیریت اطلاعات بیمارستانی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word معماری سیستم توزیعی و مدیریت اطلاعات بیمارستانی :

موضوع : فایل ورد word معماری سیستم توزیعی و مدیریت اطلاعات بیمارستانی


توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده چاپ می باشد


چكیده
پیشرفت علم پزشكی و در كنارآن پیشرفت علم اطلاع رسانی و علم كامپیوتر در سالهای گذشته ، تحولات اساسی را در سیستمهای مدیریت بیمارستانی بوجودآورده است . سیستمهای كامپیوتری در سیستمهای مدیریت بیمارستانی رخنه كرده و در بیمارستانها از سیستمهای كامپیوتری اطلاعات پزشكی بهره برداری می‏شود .حركتهای مختلفی در این راستا صورت گرفته است و سیستمهای متنوعی ایجاد شده است . در ایجاد این سیستمها از روشهای مختلفی بهره‏برداری شده . به هرحال تمامی این سیستمها به هر گونه كه ایجاد شده باشند ، باید شرایط خاصی را در بر بگیرند و مواردی را رعایت نمایند . در غیر اینصورت سیستمها كارائی مناسبی در بهبود عملیات سیستم مدیریت بیمارستان نخواهند داشت . در این مقاله پس از بحثی مختصر پیرامون چنین سیستمهائی ، خصوصیاتی را كه این سیسستمها باید داشته باشند مورد بحث قرار می‏دهیم و پس ازآن طرح یك سیستم پیشنهادی و اجزاءآن مطرح شده و مورد بررسی قرار می‏گیرد .
1- مقدمه‏ای بر سیستم‏های اطلاعات بیمارستانی
پیشرفت علوم پزشكی و رشد انفجارگونه تكنولوژی‏در جهان ، در دو قرن اخیر، منجر به پیچیدگی روابط و عملیات پزشكی گردیده است وباافزایش این پیچیدگی نیاز به علمی احساس می‏گردد تا بتواند این پیچیدگی را كنترل نماید و هدایت عملیات‏را در این میان بدست گیرد .شالوده علم پزشكی امروز بر اطلاعات بناشده است زیرا این اطلاعات‏است كه مشخص میكند یك فراروند در عملیات پزشكی به چه صورت انجام شده و این اطلاعات است‏كه‏باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا بتوان‏براساس آن تصمیم‏گیری بعدی را مشخص و برنامه ریزی نمود . اما هرچه پیچیدگی عملیات و قوانین بیشتر می‏شود و حجم اطلاعات با سرعت سرسام‏آوری بالا می‏رود علم پزشكی به عنوان یك مكانیزم منفرد از همگامی بارشد تكنولوژی در میماند . قبل ازآنكه یك پزشك بتواند اطلاعات كافی را برای تصمیم‏گیری در مورد بیمار بدست‏آورد ، زمان اجرای تصمیم فرا رسیده و پزشك یا باید زمان تصمیم‏گیری را به تاخیر بیاندازد كه ممكن است خطر آفرین باشد و یا اینكه از دستیابی به اطلاعات لازم چشم بپوشد و بر اساس بخشی از اطلاعات موجود تصمیم‏گیری نماید . در هر دو صورت خسارات فراوانی ممكن است وارد شود . و این،یعنی زمان سریعتر ازآن میگذرد كه اطلاعات موجود را مورد دسترسی و پردازش قرار داد .تصمیم گیری در فضائی از تریلیونهاداده‏آماری ، برای‏آنكه‏آینده‏ای قابل پیش بینی را فراهم كند،نیازمند بررسی این تریلیونهاداده‏است ،ولی قبل‏ازآنكه بتوان این داده ها را پردازش كردآینده ، حال وگذشته شده است . در اینجا نطفه‏های علوم اطلاعات پزشكی بنا نهاده شدوسیستماتیك كردن بررسی اطلاعات و روند تصمیم گیری به عنوان یك ضرورت پذیرفته شد و به صورت‏یك علم درآمد و اختراع كامپیوترها به دادبررسی كنندگان اطلاعات‏و تصمیم گیرندگان رسید و سرعت پردازش اطلاعات را به حد غیر قابل تصوری بالا برد . در پزشكی امروز حجم اطلاعات چنان بالاست كه بدون كامپیوترها نمیتوان به هیچ عملی دست‏یازید . سرعت عملیات سیستم‏ها وحجم اطلاعات ورودی و خروجی یك سیستم با استفاده‏ازتكنولوژی مدیریت‏اطلاعات‏وكامپیوتر آنچنان بالاست كه حیات یك سیستم كند و دور از این تكنولوژی را در كنار دیگر سیستم‏ها غیر ممكن میسازد . سیستم‏های قدیمی موجود در بیمارستانها در دنیای امروز جوابگوی نیازها نیست .دریك‏تصمیم‏گیری ، پزشك ، امروز نیاز به هزاران موضوع اطلاعاتی از وضعیت بیمار و سایر اطلاعات‏آماری دارد . بدون این اطلاعات تصمیم‏گیری پزشك بی‏شباهت به یك بند بازی نیست .
سیستمهای اطلاعاتی بیمارستانی باید دارای خصوصیاتی باشند كه این خصوصیات در بخشهای بعدی مورد بحث قرار می‏گیرند . همچنین یك سیستم نمونه مثالی بعنوان یك پیشنهاد و یك بررسی نمونه مطرح می‏شود . سیستم پیشنهادی بیمارستان به صورتی پیش بینی گردیده است تا علاوه بر امكان دستیابی به اطلاعات بیماران در سریعترین زمان ممكن و به كاملترین شكل ، عملیات اداری و مالی بیمارستان را كه یكی از معضلات مدیریت یك بیمارستان محسوب می‏شود با ساده‏ترین نحوانجام‏داد.
توضیح پاره‏ای از اصطلاحات بكار رفته در متن
شبكه تشكیل می‏شود از تعدادی كامپیوترمستقل كه بوسیله كابل با یكدیگر متصل گردیده‏و امكان مبادله اطلاعات با هم را دارند .
ایستگاه به كامپیوتری گفته می‏شود كه در یك شبكه قرار دارد و می‏تواند با كامپیوترهای دیگر موجود در شبكه متصل شود .
سرویس‏دهنده SERVER كامپیوتری است كه در یك شبكه امكان خاصی را نظیر ذخیره‏سازی بانك اطلاعات در اختیار كامپیوترهای دیگر موجود در شبكه قرار می‏دهد .
سیستم توزیعی سیستمی است كه هر یك از بخشهای‏آن در یك كامپیوتر قرار گرفته است ولی از طریق شبكه دسترسی به تمام بخشها میسر است . سیستم متمركز سیستمی است كه تمام بخشهای‏آن در یك كامپیوتر قرار گرفته ( مخالف توزیعی ) . این سیستم نسبت به سیستم توزیعی دارای معایبی است كه در متن مقاله‏پیرامون‏آن توضیحات بیشتری ارائه می‏شود .
2- خصوصیات عمومی كه سیستم اطلاعات بیمارستانی باید داشته باشد
1-2- انعطاف پذیری
سیستمها تماما باید از انعطاف پذیری بسیار زیاد برخوردار باشند ، به نحوی كه تغییراتی را كه به مرور زمان با توجه به پیشرفت وتغییرات محیطی باید بر سیستم اعمال نمود به سادگی بر سیستم قابل انجام باشد . این انعطاف‏پذیری ، عمر سیستم را به مدت بسیار زیادی افزایش می‏دهد .
2-2- پیاده سازی بر طبق اصول مهندسی
سیستم‏های كامپیوتری تشكیلات بسیار پیچیده‏ای است كه در صورتی كه این تشكیلات به نحو مناسب سازماندهی نشده باشد و از اصول مهندسی پیروی نكند ، مشكلات فراوانی را در بر خواهد داشت . این مشكلات منجر به عدم استفاده بهینه از سیستم‏ها و در بعضی موارد شكست كلی سیستم می‏شود .
3-2- توزیعی بودن سیستم
معمولا به سه طریق می‏توان سیستم‏ها را ایجاد نمود :
1- سیستم‏های كامپیوتری منفرد و جدا از هم .
در این حالت سیستم‏ها به صورت مستقل ایجاد شده و هیچ ارتباطی با هم ندارند و بزرگترین اشكال چنین سیستمی در همین موضوع است كه نمی‏توان اطلاعات بخشهای مختلف سیستم‏ها را با یكدیگر مبادله نمود . ایجاد چنین سیستم‏هائی در محیط یك بیمارستان بزرگ از نظر علم كامپیوتر كاملا مردود است .
2- سیستم‏های كامپیوتری متمركز .
در این حالت یك سیستم بزرگ كلیه عملیات را انجام می‏دهد و عملیات كامپیوتری كل بیمارستان تحت نظارت یك سیستم انجام می‏شود . در واقع یك كامپیوتر بسیار قوی در بیمارستان قرار گرفته و تمام بخشهای بیمارستان به این كامپیوتر متصل شده و عملیات خود را بر روی‏آن انجام می‏دهد . چنین سیستمی نیاز به سخت‏افزارهای بسیار گران دارد و مهمترین مسئله‏آن است كه پیچیدگی تولید چنین سیستمهائی باعث كاهش ضریب‏اطمینان سیستم می‏گردد و همین موضوع باعث می‏شود كه تولید نیمی ازچنین‏سیستم‏هائی در كشور به مرحله بهره برداری نرسد و در مراحل تولید متوقف بماند ، سیستم‏های به نتیجه رسیده نیز هزینه بسیار زیاد و زمان بسیار زیادی را طلب می‏كند كه گاها چندین برابر سیستم‏های توزیعی مشابه است . از طرف دیگر انعطاف پذیری سیستم‏ها كم می‏شود و به دلیل پیچیدگی به سادگی نمی‏توان تغییرات لازم را در سیستم‏ها به مرور زمان ایجاد نمود ، بنا براین چنین سیستم‏هائی بسیار زودتر از رده كاری خارج می‏شوند . این سیستم‏ها و سخت‏افزارآن‏ها در سال نیاز به هزینه بسیار بالائی برای نگهداری دارند و از این رو نسبت به سیستم‏های توزیعی مناسب نیستند .
3- سیستم‏های كامپیوتری توزیعی .
یك سیستم توزیعی به زبان بسیار ساده دارای خصوصیات زیر است :
بیش از یك عضو ( سیستم ) دارد .
هر عضو میتواند به صورت مستقل عمل نماید . یعنی اگر عضو دیگری وجود نداشته باشد خللی در عملیات سیستم پیش نمی‏آید . تبادل اطلاعات بین اعضاء بدون دخالت عامل خارجی ( انسان ) صورت میگیرد . ( اپراتورهای‏سیستم در تبادل اطلاعات بین سیستم‏ها دخالتی نمیكنند ) .
اعضاء با یكدیگر سازگارند .
منابع اطلاعات‏میتواند در عضوهای دیگر باشد . یعنی لزوما تمام اطلاعات لازم برای یك سیستم نباید در همان‏سیستم متمركزباشد و میتواند در سیستمهای دیگر قرار داشته باشد و در مواقع لزوم‏از سیستم مورد نظر درخواست در اختیار قرار گذاشتن‏اطلاعات انجام میشود.این موضوع از افزونگی اطلاعات میكاهد .یعنی اطلاعاتی كه در یك سیستم به صورت محدودمورداستفاده قرار میگیرد ولی در سیستم دیگركاربرد زیادی دارد در هر دو سیستم ذخیره نمیشود بلكه در سیستمی ذخیره میشود كه كاربرد زیادی دارد .
نوع برنامه‏ها و محیط هر عضو میتواندبا عضودیگرمتفاوت‏باشد.به عنوان مثال یك‏سیستم در محیط سیستم‏عامل DOS و سیستم‏دیگر در محیط سیستم‏عامل UNIX عمل‏نماید. یا اینكه یك‏سیستم در محیط كامپیوترهای Main و دیگری در محیط كامپیوترهای PC عمل‏كند . چنین سیستم‏هائی سریع‏تر تولید می‏شوند ، ارزان‏تر هستند ، سخت‏افزار ارزان‏تری نیاز دارند ، ارزان‏تر نگهداری می‏شوند و انعطاف‏پذیری بسیار بالائی دارند و همچنین قابلیت اطمینان بالاتری دارند . یك محاسبه ریاضی نشان می‏دهد كه اگر یك سیستم دارای n بخش باشد و هر بخش درصد خطای E را داشته باشد درصد خطای كل سیستم عبارت است از :
n در سیستم متمركز E
در سیستم توزیعی E*n
و واضح است كه در مواقعی كه n بسیار بزرگ باشد ، چه تفاوتی بین قابلیت اطمینان سیستم‏های متمركز و توزیعی وجود دارد .
4-2- امنیت بسیار بالا
امنیت در سیستمهای بیمارستانی جایگاه ویژه‏ای دارد . از قابلیت‏های امنیتی سیستم می‏توان موارد زیر را برشمرد :
بررسی وضعیت در خواست كنندگان از نظراجازه دستیابی به اطلاعات و برنامه‏ها .
تعریف تائید كننده و صادر كننده اجازه برای یك عمل‏خاص از بین افراد مختلف ( امضاء تائید) .
تعریف قابلیت دستیابی عمومی‏درحالتهای‏خاص‏بانظرمدیریت. محدود سازی اپراتورها از لحاظ قدرت اعمال تغییرات در سیستم. ( هر اپراتور فقط به محدوده‏ای كه مجاز است وارد شود ) .
یافتن تغییرات غیرعادی در سیستم .
یافتن تغییرات‏حاصل از نفوذ غیر كانالیزه‏به‏سیستم .
یافتن تغییرات در كدها و وضعیت سیستم‏امنیتی .
هشداردهی در مواردی كه احساس شود امنیت سیستم به مخاطره افتاده و یا اینكه خللی در عملیات عادی سیستم پیش‏آمده باشد و ارسال این هشدار به سیستم مدیریت بصورت خودكار .

فایل ورد word معماری سیستم توزیعی و مدیریت اطلاعات بیمارستانی
فهرست مطالب
معماری ‏سیستم‏توزیعی مدیریت‏اطلاعات‏بیمارستانی
چكیده 2
1- مقدمه‏ای بر سیستم‏های اطلاعات بیمارستانی 3
توضیح پاره‏ای از اصطلاحات بكار رفته در متن 4
2- خصوصیات عمومی كه سیستم اطلاعات بیمارستانی باید داشته باشد 5
1-2- انعطاف پذیری 5
2-2- پیاده سازی بر طبق اصول مهندسی 5
3-2- توزیعی بودن سیستم 6
3- سیستم‏های كامپیوتری توزیعی . 7
4-2- امنیت بسیار بالا 8
5-2- مكانیزم‏های جستجوو استنتاج هوشمند 8
6-2- زبان برنامه‏سازی میزبان HOST LANGUAGE 9
7-2- ابزارهای جانبی اعمال تغییرات سیستمی 9
8-2- رابط كاربر در محیط فارسی - لاتین 10
9-2- استقلال سیستم‏ها 10
10-2- امكان ارتباط با خارج 10
11-2- امكان وجود پرونده‏های دستی به صورت موازی 11
3- بررسی یك سیستم نمونه پیشنهادی 11
1-3- سازمان سیستم پیشنهادی 11
1 - سیستم اطلاعات بالینی و درمانی 11
2 - سیستم اطلاعات مالی 12
2-3- محیط عمومی سیستم 13
3-3- سیستم اطلاعات بالینی و درمانی 14
1- اطلاعات و سوابق بیماران 14
2- بخشهای سیستم اطلاعات بالینی و درمانی 17
3- سایر خصوصیات سیستم اطلاعات بالینی و درمانی 18
4-3- سیستم اطلاعات مالی 19
5-3- بخشهای جانبی سیستم 19
1- سیستم اطلاعات پرونده‏های عمومی و متفرقه بیمارستان 19
2- سیستم داروخانه بیمارستان 20
3- سیستم فروشگاه تجهیزات پزشكی 21
4- سیستم تعیین موقعیت پزشكان 21
5- سیستم اطلاعات 22
6- سیستم پذیرش 22
7- سیستم پذیرش و تعیین وقت كلینیك‏ها 22
8- سیستم مكاتبات و بایگانی نامه‏ها 22
10- سیستم تله كنفرانسینگ ( كنفرانس از راه دور ) 23
11- سیستم حسابداری 23
12- سیستم انبارداری گسترده 23
1- سیستم انبار مركزی ( انبار كل ) . 24
2- سیستم‏های انبار داخلی بخشهای بیمارستان . 24
13- سیستم اطلاعات پرسنلی و كارگزینی 24
14- سیستم حضور و غیاب كاركنان و كارت زنی 25
6-3- مراحل پیاده سازی 25
منابع 27لینک کمکی