فایل ورد word مطالعه سیستم موجود و امکان سنجی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word مطالعه سیستم موجود و امکان سنجی دارای 92 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word مطالعه سیستم موجود و امکان سنجی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word مطالعه سیستم موجود و امکان سنجی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word مطالعه سیستم موجود و امکان سنجی :

موضوع : فایل ورد word مطالعه سیستم موجود و امکان سنجی


توضیح : این فایل به صورت ورد و آماده چاپ می باشد


اهداف و موضوعات مورد بحث
در این فصل مراحل و چگونگى انجام فاز یكم از چرخه حیات توسعه سیستم مطرح شده و مورد بحث قرار مى‏گیرد. محورهاى اصلى این فصل عبارتند از :
درك سیستم موجود
بدست آوردن دید كلى از سیستم موجود و اجزاء و چگونگى انجام عملیات.
پى بردن به مشكل
یافتن مشكلاتى كه در سیستم موجود وجود دارد و بررسى ریشه‏هاى آن، و ارائه راه حلى كلان براى رفع این مشكلات.
بررسى امكان پذیرى
كنترل اینكه آیا راه‏حل ارائه شده، از ابعاد مختلف، عملى است یا خیر.
نكات قابل توجه براى یادگیرى
پس از مطالعه دقیق و كامل این فصل، براى درك بهتر قسمتهاى 11-6 و 12-6 (برنامه‏ریزى و برآورد هزینه و زمان مطالعه و طراحى سیستم جدید)، فصل هفتم (مطالعه و طراحى سیستم جدید) كاملاً و با دقت مطالعه شود و سپس این دو قسمت (11-6 و 12-6) مجدداً مرور و مورد مطالعه قرار گیرد زیرا درك بهتر این دو بخش نیاز به داشتن اطلاع كامل از چگونگى انجام مطالعه و طراحى سیستم دارد.
1-6 - مطالعه سیستم موجود چیست؟
براى آنكه تحلیلگر، اصلاحاتى را در یك سازمان انجام دهد، اولین چیزى كه باید بداند آنست كه سیستم موجود در سازمان چگونه عمل مى‏كند و چه مشكلاتى در آن وجود دارد. این كار طى فاز مطالعه سیستم موجود و امكان سنجى انجام مى‏شود. در این فاز تحلیلگر اطلاعاتى پیرامون سیستم موجود كسب كرده و امكان پذیر بودن تغییرات را بررسى مى‏كند (شكل 1-6). این مطالعه شامل موارد زیر است :
بررسى سیستم موجود سازمان و مستند كردن آن.
تعیین نقاط ضعف و مشكلات سیستم موجود.
تعیین راه‏حل‏هاى كلان (وارد جزئیات راه حل نمى‏شود) براى رفع مشكلات.
بررسى میزان كارائى راه‏حل‏ها و تعیین ارزش سیستم جدید.
تعیین میزان هزینه و زمان مطالعه و طراحى سیستم جدید (فاز بعدى).
تعیین دقیق اهداف و نقطه‏اى كه باید به آن برسیم (در انتهاى مطالعه و فاز بعدى) و اثبات امكان پذیر بودن اهداف.
تعیین مشكلاتى كه در مطالعه وجود خواهد داشت و اعلام آن به سازمان، براى تصمیم مناسب. نظیر اصطكاك با كاركنان، بازآموزى و ...
تعیین شرایط و سیستم كامپیوترى و انتخاب سخت‏افزار و محیط مناسب آن، و انتخاب سیستم عامل نرم‏افزار و نیز تعیین خط مشى و مشخصات سیستم كامپیوترى مورد نیاز.
بررسى روشهاى مختلف انجام طرح و ابعاد آن شامل شرایط محیطى، عوامل انسانى و....
در انتهاى این فاز، تحلیلگر گزارشى از وضعیت سیستم موجود و مشكلات آن را تنظیم و به مدیریت ارائه مى‏كند. مدیریت احتمالاً نقطه نظرات جدیدى را مطرح و یا نواقصى را در گزارش به تحلیلگر گوشزد كرده و تحلیلگر این موارد را در گزارش اصلاح مى‏كند. این روند اصلاح ممكن است چند بار تكرار شود (شكل 2-6). پس از آن، زمانى كه هیچ نقطه ابهام و اشكالى در گزارش وجود نداشته باشد، مدیریت گزارش مطالعه سیستم موجود را تایید كرده و دستور آغاز به كار فاز مطالعه و طراحى سیستم جدید را صادر مى‏كند. چنین فراروندى براى فاز مطالعه و طراحى سیستم جدید نیز تكرار مى‏شود، تا مدیریت تایید و دستور پیاده‏سازى را بدهد.
2-6 - چرا باید مطالعه انجام شود؟
همانطور كه مشاهده مى‏شود، مطالعه سیستم موجود شامل چندین فعالیت متفاوت است، كه هر یك زمانگیر و نیاز به صرف وقت و تلاش كافى است. با توجه به اینكه در انتهاى این مرحله چیز جدیدى به سیستم موجود اضافه نخواهد شد و تنها یك بررسى است، به عبارت دیگر محصول جدید و ملموسى ندارد، مدیران و برخى از تحلیلگران نمى‏توانند وجود آنرا تحمل كنند. وقتى مى‏خواهید یك زمین بایر را به یك باغ تبدیل كنید، باید ابتدا آنرا شخم بزنید، سنگهاى آن را خارج كنید و مدتى را صرف آماده كردن آن كنید. اما اغلب افراد علاقه دارند سریعتر درخت‏ها را بكارند. اگر شرایط آماده نشده باشد، درختهاى كاشته شده پس از مدتى از بین خواهند رفت. مطالعه سیستم موجود مانند آماده كردن زمین براى كاشت است. تحلیلگرانى كه مطالعه سیستم موجود را به دلایلى چون كم اهمیت شمردن آن، تنبلى، فشار مدیریت و ... بسیار سریع و ناقص انجام مى‏دهند و یا بعضا، اصلاً آنرا انجام نمى‏دهند و به یك گشت یكى دو ساعته در سازمان اكتفا مى‏كنند، در طراحى و پیاده سازى سیستم دچار شكست مى‏شوند. این شكست هم متوجه تحلیلگر، و هم متوجه سازمان خواهد بود و هر دو از این موضوع زیان خواهند دید. همانطور كه در ایجاد یك باغ، آماده كردن زمین، زمان و هزینه‏اى كمتر از كاشتن درختان را طلب نمى‏كند (اگر بیشتر نكند)، مطالعه سیستم موجود نیز در مقایسه با طراحى و پیاده سازى سیستم جدید، زمان و هزینه قابل‏توجهى را مصرف مى‏كند(شكل3-6). این
نسبت در سیستمهاى مختلف، متفاوت است.
مطالعه سیستم موجود، اثرات متعددى را در توسعه سیستم مى‏گذارد (شكل 4-6). نقص یا عدم انجام مطالعه سیستم موجود باعث ایجاد مشكلات زیر مى‏شود :
1- عدم پشتیبانى كامل و لازم مدیریت در زمان مطالعه و طراحى سیستم جدید و پیاده‏سازى. زیرا مدیریت، از جوانب و ابعاد مشكل آگاه نشده است. معمولاً قبل از مطالعه سیستم موجود، مدیریت تنها بخش كوچكى از مشكلات سازمان را شناسائى كرده است، بنابراین اهمیت كمترى براى اصلاح و توسعه سیستم قائل خواهد شد.
2- عدم تصریح و تشریح مسئله و اهداف مورد نظر و اشتباه گرفتن اهداف.
3- خوشبینى بیش از حد.
4- انتخاب شرایط و سخت‏افزار نامناسب و سیستم كامپیوترى نامناسب. نكته قابل توجه آنست كه درموارد متعدد، سخت‏افزار و نرم‏افزار با برآوردى سریع و بدون در نظر گرفتن شرایط مسئله و محیط سیستم انتخاب مى‏شوند. این موضوع منجر به غیرقابل استفاده شدن یا تحمل ضرر تغییرات مجدد مى‏شود.
5- شكست خوردن و عملى نشدن طرح. این موضوع مى‏تواند ناشى از دو علت باشد. اول آنكه شرایط اجراى طرح درست محاسبه نشده، و دوم آنكه طرح اصلاً امكان پذیر نباشد.
6- خطاى تخمینها و پیش‏بینى‏ها در هزینه، زمان، فعالیتها، همكاریها و ....
7- مقاومت كاركنان در مقابل تغییرات. شناسائى سیستم موجود و مشكلات آن، به كاركنان سازمان نیز اهمیت و لزوم اصلاحات را نشان خواهد داد و همكارى آنان را در اصلاح سیستم جلب خواهد كرد.
8- اصطكاك سیستم با عوامل محیطى. وقتى در هنگام طراحى و ساختن یك اتومبیل، شرایطى را كه قرار است آن اتومبیل در آن فعالیت كند درست نشناخته باشید، اتومبیل طراحى شده در آن محیط قابل استفاده نخواهد بود. مثلاً اگر قرار است اتومبیل در جاده‏هاى كوهستانى حركت كند (و شما این موضوع را ندانید) ممكن است اتومبیلى با محور و كف (شاسى) كوتاه طراحى كنید. این اتومبیل در اولین دست‏اندازهاى جاده متوقف، و بر روى دست‏اندازها معلق خواهد ماند!.
فایل ورد word مطالعه سیستم موجود و امکان سنجی
فهرست مطالب
1-6 - مطالعه سیستم موجود چیست ؟
2-6 - چرا باید مطالعه انجام شود ؟
3-6 - مراحل مطالعه ؟
4-6 - برنامه‏ریزى
5-6 - جمع‏آورى اطلاعات كلى در مورد محدوده تحت مطالعه
6-6 - درك سیستم موجود و تهیه اطلاعات خلاصه‏اى در مورد سیستم موجود
7-6 - پى‏بردن به مشكل
8-6 - بررسى امكان پذیرى
9-6 - تعریف دقیق مسئله
10-6- تعیین محیط عمومى و بستره نرم‏افزارى و سخت‏افزارى
11-6- برنامه ریزى مطالعه و طراحى سیستم جدید
12-6- برآورد هزینه و زمان و ارزش كارائى مطالعه و طراحى سیستم جدید
13-6- تنظیم گزارش مطالعه سیستم موجود و امكان سنجى
14-6- تلفیق فازها
15-6- بررسى موردىلینک کمکی