فایل ورد word بورس به زبان ساده

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word بورس به زبان ساده دارای 62 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word بورس به زبان ساده  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word بورس به زبان ساده،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word بورس به زبان ساده :

موضوع : فایل ورد word بورس به زبان ساده


توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده ی چاپ می باشد


تاریخچه بورس در جهان :
دیوید هیوم كه آدام اسمیت او را بزرگترین و ارجمندترین فیلسوف عصر نامیده نخستین بار ضمن اشاره به راسته بورس ، آن را مكانی فراتر از محل صرف قهوه و هدر دادن كاغذ و جوهر و قلم می داند . او می گوید : اگر اوراق بهادار نباشند كه پس اندازها را جذب كنند این وجوه صرف خرید زمین و مستغلات می شوند كه در آن صورت فعالیتهای تجاری عام المنفعه لطمه می بینند .
در اواخر قرون وسطی ملاقات بازرگانان به تدریج صورت منظمی به خود می گرفت در قرن پانزدهم و حوالی 1450 میلادی ، بازرگانان بلژیكی در شهر بورژو مركز فلانو در شمال غربی بلژیك در میدانی به نام تربوئرس در مقابل خانه بزرگزاده ای به نام فن در بوزه جمع می شدند و به داد و ستد و پرداختند . میادین محل تجمع بازرگانان به بورس مشهور شد. لزوم تأسیس بورس در شهر آنورس بلژیك در 1460 احساس گردید و آن زمانی بود كه شهر بورژو به دلیل پیشروی دریا رو به ویرانی گذاشته بود و عده زیادی از بازرگانان شهر بورژو به بندر آنورس در بلژیك كوچ كرده بودند .
این پیشینه تاریخی بی شباهت به سابقه ایجاد بانك نیست كه در آن مورد هم ، افرادی جهت تبادل پول روی نیمكتهای میدانهای قدیمی و سنتی اروپا می نشستند ، كه بعدها نام بانك از همان لغت بنك به معنی نیمكت اخذ شد ، ایجاد بانك و بورس هر دو در نتیجه انباشت تجربه و مهارت انسان و نیاز به مكانیسمهای تسهیل كننده بوده است.
رشد بورس و جا افتادن آن در عملیات تجاری و اقتصادی ، با انقلاب صنعتی اروپا و شكوفایی اقتصاد تازه متحول شده آن قاره ،‌ از كشاورزی به صنعتی همراه بوده است و نكته قابل توجه آنكه درست در هنگام جهش معاملات بورس و پا گرفتن آن ،‌دول اروپایی مانند انگلستان ، آلمان و سوئیس قوانین و مقررات ناظر بر فعالیت این نهاد را وضع كردند و قبل از اینكه امنیت سرمایه گذاری به خطر افتد و موجباتی فراهم شود كه صاحبان پس اندازهای كوچك ، صنایع نوپای اروپایی را از موهبت مشاركت خود محروم نمایند، ضمانت های اجرایی قانونی وضع شد تا از هر گونه تقلب و تزویر و پایمال شدن حقوق صاحبان سهام جلوگیری گردد.
اولین بورس اوراق بهادار جهان در اوایل قرن هفدهم در شهر آمستردام تشكیل گردید و كمپانی معروف استعماری “ هند شرقی ” سهام خود را در آن بورس عرضه نمود.
بورس آمستردام امروزه نیز یكی از منابع مهم تأمین سرمایه در سطح بین المللی است.
دومین بورس معتبر دنیا ، بورس لندن است كه از سال 1801 میلادی با انتشار 4000 سهم 50 پوندی به مبلغ 200000 پوند و با عضویت 500 نفر اقتتاح شده و آغاز به كار نمود . از ابتدای امر ، در بورس لندن اوراق بهادار خارجی و داخلی مورد داد و ستد قرار می گرفته است . بورس نیویورك در اواخر قرن هیجدهم تأسیس شده و با وجود رقیب دیگری به نام بورس امریكن ، از نظر حجم معاملات و اهمیت در بازار سرمایه آمریكا ، در مقام اول قرار دارد. گرچه تا قبل از تأسیس بورس نیویورك نیز ، اوراق قرضه و سهام شركتها توسط دلالان و بازرگانان حرفه ای مورد داد و ستد قرار می گرفت ، اما در سال 1792 ، بیست و چهار نفر از واسطه های خرید و فروش سهام تصمیم گرفتند با انتخاب محل معیینی در آنجا مستقر شده و موجباتی را فراهم آورند تا متقاضیان خرید سهام شركتها یا فروشندگان اوراق قرضه به آنجا مراجعه نمایند .
در آمریكا ، اولین محل شناخته شده به عنوان بورس اوراق بهادار در نیویورك در محوطه ای در زیر سایه درخت نارون بزرگی در خیابان “وال استریت ” بود كه بعدها به قهوه خانه ای در نزدیكی همان محل انتقال یافت.
بورس وال استریت با جمع آوری مبالغی به نام ورودیه از دلالان ( كارگزاران ) و گسترش عملیات ، تقویت شد و به مجتمع تجاری عظیمی مبدل گردید كه بعدها به نام “ بورس سهام نیویورك ”‌ رسماً به ثبت رسید. در حال حاضر تعداد كارگزاران این بورس به چند هزار شخص حقیقی و حقوقی بالغ می گردد.
سایر بورسهای سهام در آمریكا را می توان در بوستون ، لوس آنجلس ، شیكاگو ، فیلادلفیا ، بالتیمور، سالت لیك سیتی ، دیترویت، پیتسبورگ ، سین سیناتی ،‌ میدوست وچند شهر دیگر نام برد .
بورس توكیو در حال حاضر بزرگترین بازار سرمایه دنیاست . در ژاپن چندین بورس فعال ومعتبر دیگر نیز وجود دارد. بورسهاو بانكها در ژاپن ارتباط درونی پویایی دارند . بی مناسبت نیست اشاره شودكه نه بانك از ده بانك بزرگ دنیا نیز ، به ژاپن تعلق دارد. بطور كلی بورسها به سه دسته كلی زیر تقسیم می شوند :
1) بورس كالا:
1) كالا عموماً در خود بورس موجود نیست ، بلكه احیاناً نمونه یا مسطوره آن وجود دارد .
2) كالای مورد معامله در بورس ، كالای طبقه بندی شده ،استاندارد شده و دارای مشخصات كامل است بطوری كه خریدار و فروشنده از مشخصات كالای مورد معامله كاملاً مطلعند .
3) كالای مورد معامله در بورس باید قابلیت تولید مجدد داشته باشد.
به مركز فروش كالای هنری و یا تمبرهای پستی و نظایر آن بورس
كالا اطلاق نمی شود.
2) بورس اسعار: كه در آن خرید و فروش ارز صورت می گیرد .
3) بورس اوراق بهادار : كه در آن :
1) سهام شركتها و واحدهای تولیدی ، تجاری و خدماتی
2) اوراق قرضه منتشره توسط دولت و موُسسات خصوصی
3) اسناد خزانه مبادله می گردد.
نقش بورس در اقتصاد:
1)‌ تامین منابع مالی مورد نیاز واحدهای تولیدی : میزان وابستگی سرمایه ای بنگاههای بزرگ تولیدی پاره ای از كشورهای صنعتی به انتشار سهام و سایر اوراق بهادار ، برای تأمین مالی در حدود 70 درصد می باشد و تنها 30 درصد منابع مالی مورد نیاز این بنگاهها از طریق سیستم بانكی تأمین می گردد .
در واقع می توان رابطه معنی داری بین حجم تولید ناخالص ملی و یا درآمد سرانه با تفوق بازار سرمایه بر سیستم بانكی مشاهده نمود . شاید یكی از عمده دلایل ترجیح بازار سرمایه و مكانیسم انتشار اوراق بهادار توسط شركت بر سیستم بانكی آن باشد كه با سهیم شدن سرمایه گذار در سود و زیان شركت ریسك شركت از سرمایه گذاری جدید كاهش می یابد.
2) جمع آوری پس اندازهای كوچك و بزرگ و تشكیل سرمایه ملی متعادل :‌ اكثر كشورهایی كه موفق شده اند نسبت سرمایه گذاری به تولید ناخالص ملی را افزایش دهند ، بازار بورس اوراق بهادار گسترده ای بوجود آورده اند ، آنچه در كشور ما باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد آن است كه نظام بانكی بدلیل بوركراسی دولتی عدم رقابت و همچنین موانع شرعی و قانونی بسیار ناكاراست . همین مسأله باعث افت شدید نسبت تشكیل سرمایه ثابت به تولید ناخالص ملی از حدود 34% به حدود 17% در خلال سالهای 1357 تا 1370 گردیده است. در مقابل بورس اوراق بهادار از بسیاری از اشكالات شرعی مبراست تا آنجا كه بعضی از صاحب نظران اقتصاد اسلامی آن را نوعی اقتصاد بر پایه اوراق بهادار می دانند . بنابرین لزوم گسترش فعالیتهای بورس اوراق بهادار بیش از پیش احساس می شود. چرا كه بسیاری از اقتصاددانان ، نسبت تشكیل سرمایه بالاتر از 30% را یكی از اصول لازم رشد و توسعه پایدار می دانند.
3)‌ ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاریهای صنعتی : بورس اوراق بهادار نه فقط روی تصمیمات خانوار در جهت پس انداز تأثیر مثبت می گذارد ، بلكه باعث افزایش سرمایه گذاری توسط بنگاهها و كارآفرینان می شود . چرا كه سرمایه گذاران می توانند اطمینان بیشتری برای تأمین سرمایه كسب كنند و بدین طریق ریسك كمتری را برای خود مفروض بدانند.
4) گسترش مالكیت عمومی : بورس اوراق بهادار با توجه به قانونهای محدودكننده مالكیت در آن ، باعث گسترش مالكیت و در نتیجه گسترش مدیریت و تصمیم گیری در جامعه می گردد. اگر مالكیت واحدهای عرضه كننده كالا و خدمات در كشوری ، گسترش یابد ، مصرف كننده بدلیل آنكه سرمایه خود را در بخش عرضه در گیر می بینند فقط به برآورده شدن تقاضای خود نمی اندیشد بلكه خواهان سودآوری بخش عرضه نیز خواهد شد. اگر مشاهده می شود تورم تأ ثیر اجتماعی شدیدی در جامعه ایجاد می كند ، بدان دلیل است كه اكثریت افراد از بخش عرضه جدا هستند . چه بنگاه در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد و چه ور شكسته باشد ، كارگزاران طبق قانون كار از حقوق و مزایای كافی برخوردارند . حقوق كارمندان نیز هیچ وابستگی ای به رشد تولید در جامعه ندارد . در این شرایط وجود یك تورم بالا باعث تقلیل قدرت خرید آنان می گردد. یكی از راههای حفظ موقعیت كارگزاران و كارمندان دولت ، اجازه به آنها برای سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی است. چرا كه این واحدها در كوتاه مدت از تورم منتفع می شوند .
نتیجه آنكه بورس اوراق بهادار بدلیل گسترش مالكیت باعث نزدیك شدن به عدالت اجتماعی می شود.
5) اصلاح ساختار و حل مسائل مالی بنگاههای تولیدی : از آنجا كه بنگاهها باید شرایط پذیرش را قبل از ورود به بورس به اجرا درآورده باشند و یكی از مهمترین شرایط ورود به بورس اصلاح ساختار مالی است ، شركتها بالاجبار در جهت بهبود سیستم مالی خود حركت میكنند.
6) بوجود آمدن رقابت بین واحدها: یكی از مهمترین پیامدهای بورس بالا رفتن رقابت میان واحدهاست. این بدان دلیل است كه كوچكترین اشتباه یك واحد تولیدی می تواند قیمت سهام آنرا به شدت كاهش دهد و در مقابل یك حركت مناسب‌ (‌مثلاً سرمایه گذاری در زمان مناسب ) باعث افزایش قیمت سهام خواهد شد. در واقع نه فقط بین واحدهای همسان رقابتی برای افزایش كیفیت و كاهش قیمت محصول و در نتیجه افزایش سهم بازار در جریان است بلكه بین كلیه واحدهای بورس نیز رقابتی برای حفظ قیمت سهام و روند سوددهی شركت بوجود آمده است . یكی از نكات حائز اهمیت در این رابطه آن است كه از آنجا كه اطلاعات شركتهای پذیرفته شده در بورس بصورت همگانی در می آید ، مدیریت و كاركنان واحدهای پذیرفته شده ، حساسیت بیشتری در مورد نحوه عملكرد واحد خود خواهند داشت.
فایل ورد word بورس به زبان ساده
فهرست مطالب
فایل ورد word بورس به زبان ساده
تاریخچه بورس در جهان 1
نقش بورس در اقتصاد 4
معیارهای تشخیص میدان و نحوه فعالیت بورس 7
تأسیس و شكلگیری بورس تهران 8
تاریخچه بورس اوراق بهادار 8
ساختار سازمانی بورس اوراق بهادار 10
نحوه فعالیت كارگزاران در بورس 12
جایگاه بورس اوراق بهادار در بازار سرمایه ایران 16
انواع اوراق بهادار 17
عوامل تعیین كننده نرخ سهام 19
نكات و عوامل مهم در انتخاب اوراق بهادار 21
سرمایه گذاری و سرمایه گذاران 28
فرآیند سرمایه گذار در بورس اوراق بهادار تهران 32
كارگزاران 33
متخصصین بازارسازها 34
فرآیند دریافت و اجرای سفارش 38
تعیین كد معاملاتی برای مشتریان 42
اجرای سفارش مشتریان 43
صدور اعلامیه خرید و فروش و گواهینامه موقت سهام 46
حقوق و تعهدات سهامداران 49
حق سهیم شدن در سود شركت 50
تعهدات سهامدار 52
برنامه های سازمان بورس اوراق بهادار 52
راه اندازی بورسهای منطقه ای 53
ایجاد بورس كالا 54
منابعلینک کمکی