فایل ورد word مقاله مفهوم برنامه ریزی بر طراحی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word مقاله مفهوم برنامه ریزی بر طراحی دارای 40 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word مقاله مفهوم برنامه ریزی بر طراحی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word مقاله مفهوم برنامه ریزی بر طراحی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word مقاله مفهوم برنامه ریزی بر طراحی :

موضوع : فایل ورد word مقاله مفهوم برنامه ریزی بر طراحی


توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده ی چاپ می باشد


مفهوم برنامه‌ریزی:
مفهوم طراحی:
نكته 1: انسان برای انجام پیش‌اندیشه‌ی كارها، نیاز به «تفكر» و «طرح‌ریزی» دارد و همچنین، برای ساختن همه‌ی مصنوعات بزرگ و كوچك مورد نیاز خود، نیازمند «تفكر»، «تصور» و «طراحی كردن» است. «طراحی»، وسیله‌ی ساختن، آبادانی و تمدن است.
نكته 2: ما می توانیم با استفاده از قدرت «حافظه» و «تخیل»، آن چه را كه قبلاً دیده‌ایم «تجسم» كنیم و نیز می توانیم به كمك «تفكر» و «تخیل» و «قدرت خلاقیت»، درباره‌ی آن چه كه «ممكن است باشد» تعمق كنیم و تصویری از آن چه كه می تواند باشد، مجسم سازیم و آن را ترسیم نموده، با دیگران در میان بگذاریم.
نكته 3: طراحی تلاشی اندیشمندانه، خلاقانه است كه از تفكر، شروع و به ارائه‌ی محصولی زیبا، كارآمد و اصیل ختم می‌شود. و طرح نهایی همیشه عمق اندیشه و بصیرت طراح را در خود باز می تاباند و حكایتگر عمق اندیشه و بصیرت طراح را در خود باز می تاباند و حكایتگر عمق و سلیقه‌ی اوست.
فصل دوم
«ابعاد مختلف طراحی و مفاهیم آن»
معماری طبیعت:
هریك از این عناصر، با محیط خود رابطه‌ای سنجیده و توازنی دقیق دارند و هر جزء از اجزای آن‌ها در عین كمال، بخوبی در خدمت كل قرار می گیرند و تركیب منسجم اجزا به كلیتی منسجم، واحد، كارآمد و زیبا منجر می‌شود.
تركیب، شكل و ساختار آن‌ها، هماهنگ با طرز زندگی و بودباش موجود و هدف آنهاست.
معماری عناصر مصنوع:
همه‌ی آن‌ها از موادی بخصوص و با تكنیك‌های ویژه ساخته می‌شوند. هر كدام اندازه، شكل و هندسه‌ی خاص خود را دارند و متناسب با نیاز انسان، ابعاد جسمانی و نیاز‌های روانی او شكل می گیرند. در عین حال هر یك از این مصنوعات به تناسب محیطی كه در آن واقع می‌شوند (مثلاً در فضای باز یا بسته) و نوع نیروها و عواملی كه بر آن‌ها اثر می‌گذارد ساختار خاص خود را پیدا می‌كنند و در هر صورت، این مصنوعات گرایش به كمال كارآیی و زیبایی دارند و متناسب با امكانات و محدودیت‌های مالی و تكنیكی موجود، شكل می گیرند.
ابعاد مختلف در طراحی
1- ابعاد عملكردی:
در معماری هر فضایی برای استفاده و عملكردهای خاصی طراحی می‌شود.
2- ابعاد جغرافیایی و محیطی:
طرح و سیمای ساختمان‌های مناطق مختلف با هم متفاوت است.
3- ابعاد هنری و ذوقی:
معماری ما شاهكارهایی از زیبایی هستند و طرح‌ها و آثار معماری نیز در كمال ذوق و زیبایی طراحی و ساخته می‌شوند.
4- ابعاد فنی و تكنیكی:
هر قسمت از یك ساختمان، اعم از بخش‌های پیدا و ناپیدای آن، با استفاده از ماده و صنعت به وجود می آید.
5- ابعاد اجتماعی و فرهنگی:
سابقه‌ی تاریخی، ارزشهای اجتماعی، اهداف و ارزش‌های فرهنگی و دینی هر جامعه، عامل وحدت، تحول و تداوم حیات جامعه است و از عوامل اثر گذار در طراحی معماری به شمار می رود. ایجاد حریم، حفظ امنیت و ایجاد فضایی مأنوس و … در معماری ضروری است.
فصل سوم
«عوامل مؤثر در طراحی معماری و صورت عقلانی طرح»
یكی از گیراترین و مهم‌ترین مباحث در مبانی طراحی معماری «روند طراحی معماری» می‌باشد.
«هر پروژه، یك صورت منطقی و عقلانی دارد كه اهداف، ویژگی‌های كیفی و ابعاد كمی آن را بیان می‌كند و اصول و احكام حاكم بر طراحی را روشن می سازد.»
اهداف و عوامل مؤثر بر طراحی پروژه‌ی معماری
1- تعیین اهداف
انسان در سایه‌ی نگرش زیبا، هدفدار و مسئولانه است كه روش زندگی و مناسبات اجتماعی، اقتصادی و نظام ارزشی خود را سازمان می دهد و طرز تفكر، معیارهای گزینش، نحوه‌ی انتخاب و عملش را معین كرده، برنامه‌ریزی و یا طراحی می نماید.
معماری در پی ایجاد رابطه‌ای متوازن با طبیعت است؛ برای ایجاد محیط مناسب برای زندگی، رشد، تربیت و بالندگی می كوشد و در پی ساختن فضا و محیطی متناسب با شأن و رسالت انسان است.
2- تعداد برنامه‌ی فیزیكی طرح
تعداد فضاهای مورد نیاز هر پروژه، به همراه مساحت و مشخصات هر فضا، برنامه‌ی فیزیكی آن پروژه است. قبل از طراحی پروژه برنامه‌ی فیزیكی آن را تهیه می كنیم.
3- بررسی عوامل جغرافیایی و محیطی
معماری بومی در مناطق مختلف كشور، با توجه به شرایط خاص هر منطقه، مختصات جغرافیایی، ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد، نزدیكی و دوری نسبت به دریا، میزان رطوبت و بارندگی، به خوبی شكل گرفته و در طول زمان به كمال رسیده است.
4- شرایط اقلیمی
قبل از شروع طراحی هر ساختمان ابتدا، شرایط اقلیمی، مورد مطالعه قرار می‌گیرد و نتایج آن به صورت خلاصه ترسیم و نمایش داده می‌شود. این نمودار‌ها می توانند به عنوان یكی از اصلی‌ترین عوامل مؤثر در ایده‌های طراحی مورد استفاده قرار گیرند.
5- بررسی و تجزیه و تحلیل زمین و هم جواری
شكل و مساحت، میزان و جهت شیب زمین كاربری‌های زمین‌های اطراف، امكانات دسترسی به زمین، دید و منظر مناسب زمین، عوارض مصنوعی یا طبیعی موجود را مطالعه می كنیم و همچنین خاك را بررسی می نماییم.
6- بررسی مصالح، تكنولوژی و سازه‌ی ساختمان
در سواحل شمالی، از چوب و در مناطق كویری از آجر، در مناطق كوهستانی شمال و غرب از سنگ، آجر و چوب برای ساختن استفاده می‌شود. استفاده از سازه‌های فولادی یا بتنی در كنار مصالح بومی نیز معمول است.
7- ابعاد انسانی و فضای معماری
نیاز به داشتن فضای شخصی، رعایت فاصله مناسب بین افراد در زندگی خانوادگی و یا دوستانه و تنظیم فاصله و حفظ حریم فضای شخصی در روابط و فعالیت‌های اجتماعی، از آن جمله است.
فضا، متناسب با ابعاد انسان، ابعاد لمس كردنی، شنیدنی و بوئیدنی نیز پیدا می‌كند این ابعاد بر نحوه‌ی احساس و نوع برداشت ما از فضا تأثیر گذارند.
8- مقیاس انسانی در فضای معماری
ابعاد و نحوه‌ی حركت بدن انسان، از اصلی‌ترین عوامل تعیین فضا در معماری است.
9- الزامات تأسیساتی
سیستم‌های تأسیسات مكانیكی و الكتریكی ساختمان نیز شرایط محیطی لازم را برای ایجاد فضایی راحت و قابل سكونت ایجاد می نماید.
برخلاف سیستم سازه، سیستم‌های تأسیساتی در عین اهمیت، معمولاً در فضای معماری دیده نمی شوند.
مهندس معمار، قبل از طراحی باید با مشورت مهندس مكانیك و مهندس برق، در مورد سیستم‌های فوق تصمیم گیری كرده باشد و امكانات لازم برای استقرار تجهیزات و حركت كانال‌ها و لوله‌ها و … را پیش بینی نموده باشد.
فصل چهارم
«شناخت اجزای پروژه، مقدمه طراحی است»
شناخت عرصه‌های مختلف در خانه مسكونی
1- عرصه‌ی زندگی خانوادگی
این عرصه شامل فضاهای خصوصی از قبیل نشیمن خانوادگی، آشپزخانه و فضای غذاخوری خانوادگی است.
2- عرصه‌ی زندگی خصوصی و فردی
این عرصه شامل اتاق‌های خواب، حمام و كتابخانه است.
تعدادی از فضاها و عملكردهای سازگار را كه با هم وابستگی دارند و در بخش مشخصی از نقشه طرح، مكان‌یابی می‌شوند عرصه می گوییم.
3- عرصه‌ی پذیرایی و مراسم
این عرصه شامل اتاق پذیرایی و اتاق نهار خوری و فضای ورودی می‌باشد.
4- عرصه‌ی خدمات
شامل فضاهای، پاركینگ، انباری، موتورخانه و … می‌شود.
5- عرضه فضاهای باز و حیاط
1- عرصه‌ی زندگی خانوادگی
شامل فضای نشیمن خانوادگی و آشپزخانه است، در خانه‌ای بزرگتر، فضای صبحانه خوری نیز به این مجموعه اضافه می‌شود.
مهمترین بخش خانه و قلب زندگی خانوادگی، فضایی خصوصی، خودمانی، آزاد و راحت است، فضایی غیر رسمی است كه در صورت امكان بهتر است در بهترین موقعیت قرار گیرد، رویه آفتاب و فضای حیاط باشد و در صورت امكان، دسترسی مستقیم به حیاط و بالكن داشته باشد.
الف) اتاق نشیمن
نكته ا: اتاق نشیمن، محل زندگی خانواده و مهم‌ترین قسمت خانه است.
نكته 2: فضای نشیمن، اغلب مستقل از فضای پذیرایی طراحی می‌شود و حالتی خصوصی دارد. فضای نشیمن باید آفتاب گیر باشد و ارتباط راحتی با بالكن و حیاط و ورودی آشپزخانه و غذاخوری داشته باشد و ضمن نزدیكی به فضای خواب، مستقل از اتاق‌های خواب باشد. باید به نحوی طراحی شود كه فعالیت‌های مختلفی مانند نشستن، صحبت كردن، تماشای تلویزیون، بازی بچه‌ها، مطالعه و … را علمی سازد.
نكته 3: مساحت این فضا معمولاً بین 15 تا 35 متغیر است.
ب) مبلمان و تجهیزات
نكته 1: در زندگی سنتی برای مبلمان كردن اتاق نشیمن، از قالی و پشتی استفاده می‌شود. به همین منظور در طراحی سعی می‎شود ابعاد اتاق با ابعاد قالی ها هماهنگ باشد. در مبلمان فضاهای نشیمن معمول از كاناپه، مبل دسته دار و میز، برای صرف میوه و چای استفاده می‌شود. تلویزیون و دیگر لوازم و دیگر لوازم صوتی و تصویری، از دیگر عناصر این بخش از خانه هستند كه به همراه قفسه‌ی كتاب در یك بدنه جاسازی‌ می‌شوند.
اگر چه شومینه در اغلب خانه‌ها به كار نمی رود، اما در صورت پیش بینی آن در طرح، معمولاً جنبه سمبلیك دارد و در فضای نشیمن پیش بینی می‌شود.
نكته 2: نحوه‌ی مبلمان اتاق نشیمن و استقرار شومینه و تلویزیون باید به گونه‌ای باشد كه از غذاخوری خانوادگی و آشپزخانه قابل روئت باشد.
نكته 3: در صورتی كه از اتاق نشیمن به عنوان پذیرایی نیز استفاده می‌شود بهتر است، آشپزخانه، جدا و مستقل از نشیمن طراحی گردد.
ج) آشپزخانه
آشپزخانه، یكی از مهمترین عناصر عملكردی خانه است.
نكته 1: آشپزخانه باید به فضای ورودی و گاراژ دسترسی راحتی داشته باشد و با بالكن، یا پاسیو مرتبط باشد. دسترسی آشپزخانه به اتاق نشیمن، فضای صبحانه خوری باید راحت باشد.
نكته 2: هر آشپزخانه نیاز به سه عنصر اصلی دارد. یخچال برای نگهداری مواد غذایی، سینك ظرفشویی برای آماده كردن و شستشوی مواد غذایی و ظروف و اجاق گاز برای پختن غذا.
1- سینك ظرفشویی
نكته 1: سینك ظرفشویی، معمولاً از جنس استیل یا فایبر گلاس در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود. ممكن است یك لنگه یا دو لنگه باشد.
نكته 2: ماشین ظرفشویی در صورت لزوم باید از محل سینك ظرفشویی قابل دسترس باشد. در صورتی كه ماشین ظرف‌شویی در زیر كابینت جاسازی شده باشد، از قسمت بالایی آن می‌توان به عنوان میز كار در كنار سینك استفاده كرد. سینك ظرف‌شویی نیاز به 90-60 سانتی متر، میزكار و در هر طرف خواهد داشت.
نكته 3: در واحد‌های مسكونی كه دارای فضای مستقل برای پذیرایی از مهمان هستند.
می‌توان رابطه‌ی بین نشیمن خانوادگی و آشپزخانه را به نحوی طراحی كرد كه امكان دید از فضای آشپزخانه به نشیمن وجود داشته باشد.
نكته 4: در واحدهای مسكونی كوچك كه از یك فضای واحد برای نشیمن خانواده و پذیرایی از مهمان استفاده می‌شود. بهتر است فضای آشپزخانه از محل نشستن مهمانان قابل رؤیت نباشد.
2- یخچال و نگهداری مواد غذایی
از یخچال با ظرفیت مناسب، و برای نگهداری دراز مدت مواد غذایی، از فریزر یا انباری آشپزخانه استفاده می‌شود. به همین دلیل بعد از سینك ظرف‌شویی، یخچال یكی دیگر از لوازم مهم آشپزخانه می‌باشد.
رابطه یخچال با سینك:
پیش بینی میزكار به طول حداقل 90 سانتی متر در كنار یخچال مفید می‌باشد.
3- اجاق گاز
اجاق گاز، سومین عنصر مهم از لوازم آشپزخانه است.
نكته 1: سینك ظرف‌شویی، اجاق و یخچال به عنوان اصلی‌ترین عناصر آشپزخانه باید با هم رابطه‌ی منطقی داشته باشند.

فایل ورد word مقاله مفهوم برنامه ریزی بر طراحی
فهرست مطالب
مفهوم برنامه‌ریزی بر طراحی
فصل اول 1
مفهوم برنامه‌ریزی: 1
مفهوم طراحی: 1
فصل دوم 2
«ابعاد مختلف طراحی و مفاهیم آن» 2
معماری طبیعت: 2
معماری عناصر مصنوع: 2
ابعاد مختلف در طراحی 2
1- ابعاد عملكردی: 2
2- ابعاد جغرافیایی و محیطی: 2
3- ابعاد هنری و ذوقی: 2
4- ابعاد فنی و تكنیكی: 3
5- ابعاد اجتماعی و فرهنگی: 3
فصل سوم 4
«عوامل مؤثر در طراحی معماری و صورت عقلانی طرح» 4
اهداف و عوامل مؤثر بر طراحی پروژه‌ی معماری 4
1- تعیین اهداف 4
2- تعداد برنامه‌ی فیزیكی طرح 4
3- بررسی عوامل جغرافیایی و محیطی 4
4- شرایط اقلیمی 4
5- بررسی و تجزیه و تحلیل زمین و هم جواری 5
6- بررسی مصالح، تكنولوژی و سازه‌ی ساختمان 5
7- ابعاد انسانی و فضای معماری 5
8- مقیاس انسانی در فضای معماری 5
9- الزامات تأسیساتی 5
فصل چهارم 7
«شناخت اجزای پروژه، مقدمه طراحی است» 7
شناخت عرصه‌های مختلف در خانه مسكونی 7
1- عرصه‌ی زندگی خانوادگی 7
الف) اتاق نشیمن 7
ب) مبلمان و تجهیزات 8
ج) آشپزخانه 8
د) غذاخوری خانوادگی 10
2- عرصه‌ی زندگی خصوصی و فردی 10
الف) اتاق خواب والدین 11
ب) اتاق خواب فرزندان 11
ج)اتاق مطالعه 12
3- عرصه پذیرایی و مراسم 12
الف) ورودی 12
ب) فضای پذیرایی 12
ج) غذاخوری 13
4- عرصه‌ی خدمات و پشتیبانی 13
الف) پاركینگ 13
ب) موتورخانه 14
ج) اتاق مفید و رختشویی 14
5- عرصه‌ی فضاهای باز و حیاط خصوصی 14
الف) ایوان 14
ب) فضای باز عمومی 15
فصل پنجم 16
«طراحی و معماری» 16
1- برنامه‌ی فیزیكی پروژه 16
2-تحلیل سایت و مكان‌یابی ساختمان 16
3- بررسی روابط فعالیت‌ها و فضاها 16
4- روش های مختلف طراحی معماری 16
5- طراحی گزینه‌ها 17
گزینه 1: طراحی با تأكید بر تفكیك عرصه‌ها 17
فصل ششم 18
«بررسی ارزش‌های فضایی در گزینه‌های طرح» 18
1- مفهوم فضا 18
2- فضای معماری 18
3- فرم و عناصر تشكیل دهنده‌ی آن 19
الف) نقطه: 19
ب) خط: 19
ج) سطح: 20
4- شكل 21
الف) دایره و اشكال منحنی 21
ب) مثلث 21
5- رنگ 22
6- بافت 23
7- نور 24
8-عناصر سازنده‌ی فضای معماری 24
الف) كف‌ها 24
ب) ستون و دیوار‌ها 25
ج) سقف و عناصر بالای سر 25
د) پنجره 25
فصل هفتم 27
«ارزیابی تركیب و ارزش‌های بصری و ادراكی در گزینه‌های طرح» 27
1- قواعد طراحی و تركیب 27
الف) وحدت و تضاد 27
تضاد در رنگ و نور 27
هماهنگی یا تضاد در شكل 27
ب) تناسب 28
ج) تعادل و ناپایداری 28
د) هماهنگی، تنوع و یكنواختی 30
فصل هشتم 31
«توسعه‌ی گزینه‌ها، ارزیابی و تكمیل طرح» 31
1- توسعه‌ی گزینه‌های طرح 31
2- ارزیابی گزینه‌ها 31
3- انتخاب و تكمیل گزینه‌ی نهایی 31
4- ارائه‌ی پروژه و نقشه‌های فاز یك 31
5- نقشه‌های فاز 2 ساختمان 32لینک کمکی