فایل ورد word استانهای خراسان شمالی جنوبی و رضوی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word استانهای خراسان شمالی جنوبی و رضوی دارای 47 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word استانهای خراسان شمالی جنوبی و رضوی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word استانهای خراسان شمالی جنوبی و رضوی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word استانهای خراسان شمالی جنوبی و رضوی :

موضوع : فایل ورد word استانهای خراسان شمالی جنوبی و رضوی


توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده ی چاپ می باشد


ویژگیهای طبیعی
موقعیت و وسعت
استان خراسان وسیعترین استان كشور می‌باشد كه در مختصات جغرا فیایی 30 درجه 21دقیقه تا 38 درجه و 17 دقیقه عرض شمالی و 55 درجه و 28 دقیقه تا 61 درجه و 14 دقیقه طول شرقی گسترش یافته است . وسعت این استان 248000 كیلومتر مربع و تقریباً 65% مساحت ایران را به خود اختصاص داده است . استان خراسان از شمال و شمال شرقی به تركمنستان، از شرق به افغانستان، از جنوب به استانهای سیستان و بلوچستان و كرمان، از غرب شمال غرب به استانهای یزد، اصفهان، سمنان و گلستان محدود می‌شود. استان خراسان با تركمنستان 700 كیلومتر و با افغانستان 419 كیلومتر مرز مشترك دارد.
اقلیم (آب و هوا)
در استان خراسان به دلیل گستردگی، اقلیم های متفاوتی را می‌توان مشاهده كرد. بر اساس مطالعات انجام گرفته چهار نوع اقلیم كلی در استان خراسان به شرح زیر وجود دارد:
-آب وهوای سرد استپی: این نوع اقلیم در نواحی مرتفع استان (ارتفاعات آلاداغ و بینالود)مشاهده می‌شود.
-آب وهوای مدیترانه ای: این نوع اقلیم بیشتر در مناطق بجنورد، قوچان، شیروان، نواحی جنوبی بینالود، ارتفاعات كپه داغ، هزار مسجد و قسمتی از مشهد وجود دارد.
- آب وهوای نیمه بیابانی ملایم: این نوع اقلیم معمولاً در نواحی شمالی خراسان مركزی و نواحی جنوبی دیده می‌شود كه مهمترین ویژگی آن تغییر در درجه حرارت است.
- آب و هوای گرم وخشك بیابانی: این نوع اقلیم بیشتر در نواحی جنوبی استان خراسان دیده می‌شود و 50 درصد از مساحت استان خراسان را به خود اختصاص داده است.
به طور كلی دلیل اصلی تغییرات آب و هوایی استان خراسان وجود جریان های هوای مختلفی است كه از غرب،شمال غرب وشمال شرق وارد استان می‌شوند این جریان های هوا شامل موارد زیر می‌باشد:
- جریان پرفشار سیبری: این توده هوا از اواخر فصل پائیز تا اوایل فصل بهار از شمال شرق وارد كشور می‌شود وشمال استان خراسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد وبه شدت دما را پائین می‌آورد و باعث ریزش برف می‌شود.
- جریان مدیترانه ای: این توده هوا مناطق شمالی و قسمتی از شمال غرب خراسان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. به طور كلی منشاء این جریان اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه است. این توده هوا دارای رطوبت بسیار زیاد می‌باشد و اكثر بارش های غرب استان ناشی از این توده هوا است.
- توده هوای بیابانی: منشاء این توده هوا كویر عربستان می‌باشد كه نقش مهمی در افزایش دمای استان دارد. توده هوای بیابانی نه دلیل فقر رطوبت هیچ گونه بارندگی در استان ایجاد نمی‌كند و معمولاً با گرد و غبار همراه می‌باشد.
میزان نزولات جوی در استان خراسان متفاوت می‌باشد. در شمال غرب . شمال استان نزولات جوی به مراتب بیشتر از جنوب است. به طوری كه میزان نزولات جوی در حوضه آبریز اترك به 800 میلیمتر در سال و در ایستگاه فردوس به كمتر از 30 میلیمتر می‌رسد. بر اساس مطالعات انجام شده در سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت بیشترین نزولات جوی را در استان خراسان داریم و معمولاً در ارتفاعات بیش از 2000 متر به خصوص در شمال استان، نزولات بصورت برف است.
بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی استان خراسان، بادهای گوناگونی نیز آن را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند، كه مهمترین آن بادهای شمال و شمال شرقی، بادهای غربی،بادهای جنوبی و كویری، بادهای 120 روزه و...است.
منابع آب
استان خراسان را می‌توان با توجه به شرایط هیدرولژیكی به 6 حوضه آبریز تقسیم كرد. هر یك از این حوضه ها دارای رفتار و شرایط هیدرولوژی خاص خود می‌باشند، كه با حوضه مجاور تفاوت دارد. این 6 حوضه آبریز عبارتند از:
1 – حوضه آبریز رودخانه اترك 2 – حوضه آبریز كویر قره قوم
3 – حوضه آبریز كویر مركزی ایران 4- حوضه آبریز كویر نم
5 – حوضه آبریز نمك زارهای شرق استان 6- حوضه آبریز كویر لوت
در ادامه به توضیح مختصر هر كدام از این حوضه های آبریز می‌پردازیم:
حوضه آبریز رودخانه اترك
آبهای سطحی این حوضه شامل رودخانه متعددی است كه در زیر به مهمترین آنها اشاره می‌شود:
- رودخانه مادرسو: این رودخانه از ارتفاعات كوه «كورخود» سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از مركز دشت به جنگل گلستان می‌ریزد، این رودخانه در حواشی روستای چشمه خان جریان دارد.
- رودخانه اترك علیا: این رودخانه از نه هم پیوستن تعدادی سر شاخه و مسیلها به وجود می‌آید كه از شرق به غرب و در موازات ارتفاعات حاشیه دشت، جریان می‌یابد. وسعت حوضه آبریز این رودخانه بالغ بر 5835 كیلومتر مربع بوده كه متوسط حجم سالانه آب این رودخانه تا محل خروجی دشت حدود 75 میلیون متر مكعب گزارش شده است.
- رودخانه تبرك: این رودخانه از ارتفاعات « الله اكبر » سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از دره های آهكی به دشت قوچان وارد می‌شود. وسعت حوضه آبریز این رودخانه 560 كیلومتر مربع و متوسط حجم سالانه آب آن حدود میلیون متر مكعب است.
- رودخانه چناران: این رودخانه به رودخانه فیروزه می‌ریزد. وسعت حوضه آبریز آن 1434 كیلومتر مربع و متوسط حجم سالانه جریان آب در آن 14 میلیون متر مكعب است.
- رودخانه فیروزه: این رودخانه از ارتفاعات جنوب غرب دشت بجنورد سر چشمه میگیرد و پس از وارد شدن رودخانه چناران به آن به رودخانه اترك می‌ریزد. وسعت حوضه آبریز آن 208 كیلومتر مربع و متوسط حجم سالانه آب آن حدود 19 میلیون متر مكعب است.
- رودخانه اترك: مهمترین جریان سطحی این حوضه آبریز، رودخانه اترك است كه متوسط حجم جریان سالانه در این رودخانه 350 میلیون متر مكعب می‌باشد. منشاء اصلی این رودخانه چشمه های كارستی است.
- رودخانه قره چای: این رودخانه از ارتفاعات كوههای شمال شیروان شروع می‌شود و در حواشی روستای نجف آباد به اترك می‌ریزد. وسعت حوضه آبریز این رودخانه تا محل ورود به اترك 1900 كیلومتر مربع می‌باشد.
- رودخانه دربند: این رودخانه از ارتفاعات كوه « كورخود » سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از دشت در محل « پیش قلعه »به اترك می‌ریزد. وسعت حوضه آبریز این رودخانه 1023 كیلومتر مربع و متوسط حجم سالانه آب آن حدود 9 میلیون متر مكعب اندازهگیری شده است.
از دیگر رودخانه‌های این حوضه می‌توان به رودخانه‌های دركش، سومبار،چندیر،خرتوت، شیرین دره و...اشاره كرد.
حوضه آبریز كویر قره قوم
تعداد رودخانه‌های این حوضه در مقایسه با سایر حوضه‌ها نسبتاً زیاد است. آب اغلب این رودخانه‌ها به مصرف كشاورزی و شرب می‌رسد. برخی از این رودخانه‌ها در مواقع سیلابی از كشور خارج می‌شوند. در زیر به برخی از رودخانه‌هایی كه در این حوضه جریان دارند، اشاره می‌شود:
- رودخانه رادكان: این رودخانه از ارتفاعات « قره لكه » و « مریجگان » شروع و در حواشی روستاهای رادكان و مغان وارد دشت مشهد می‌شود. وسعت حوضه آبریز این رودخانه 239 كیلومتر مربع و متوسط حجم سالانه آب آن 16 میلیون متر مكعب گزارش می‌شود.
- رودخانه كارده: این رودخانه از به هم پیوستن دو شاخه فرعی « كوشك آباد » و
« آل» بوجود می‌آید. این شاخه‌ها از ارتفاعات كوه تنگه، صندوق شكن و خواجه سرچشمه می‌گیرد و وارد دشت مشهد می‌شود.
- رودخانه گلمكان: این رودخانه از ارتفاعات بینالود و از كوههای «یال هاون » و
«كوه زرد » شروع و در حواشی روستای گلمكان وارد دشت مشهد می‌شود. منشاء اصلی این رودخانه «چشمه سبز» نام دارد كه وسعت حوضه آبریز آن 43 كیلومتر مربع و متوسط حجم سالانه آب آن 12 میلیون متر مكعب گزارش شده است.
- رودخانه طرق: این رودخانه از ارتفاعات جنوبی شهرستان مشهد سرچشمه می‌گیرد و در حواشی روستای طرق وارد دشت مشهد می‌شود. وسعت حوضه آبریز این رودخانه 144 كیلومتر مربع و متوسط حجم سالانه آب آن حدود 22 میلیون متر مكعب است.
- رودخانه سنگ بست: این رودخانه از ارتفاعات جنوب شرقی شهرستان مشهد شروع و پس از عبور از دشت سرجام به رودخانه كشف رود ملحق می‌شود. وسعت حوضه آبریز این رودخانه 1347 كیلومتر مربع و متوسط حجم سالانه آب آن حدود 24 میلیون متر مكعب می‌باشد.
- هریرود: این رودخانه از كوههای افغانستان سرچشمه می‌گیرد و در شمال شرق تایباد وارد ایران می‌شود و به سمت كویر قره قوم جریان می‌یابد. متوسط حجم سالانه آب آن 850 میلیون متر مكعب گزارش شده است.
- رودخانه درونگر: این رودخانه از ارتفاعات آهكی جنوب و غرب منطقه درگز سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از غرب و شمال شهر درگز وارد تركمنستان می‌شود. متوسط حجم سالانه آب آن 4 میلیون متر مكعب است.
- جام رود: رودخانه جام رود زهكش اصلی منطقه دشت تربت جام- فریمان است كه از به هم پیوستن چندین سرشاخه بوجود می‌آید، و پس از مشروب كردن دشت فریمان و تربت جام در محل «دوآب» به هریرود می‌ریزد. متوسط حجم سالانه آب این رودخانه در محل ایستگاه حدود 18 میلیون متر مكعب گزارش شده است.
- رودخانه فریمان: این رودخانه از ارتفاعات كوه «سمبار» و كوه «سیاه» در جنوب غربی فریمان سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از بند قدیمی فریمان دشت فریمان را مشروب می‌سازد. وسعت حوضه این رودخانه 285 كیلومتر مربع و حجم سالانه آن 20 میلیون متر مكعب است.

فایل ورد word استانهای خراسان شمالی جنوبی و رضوی
فهرست مطالب
عنوان
ویژگیهای طبیعی
موقعیت و وسعت
اقلیم
منابع آب
زمین شناسی
معادن
ناهمواریها
غارها
پوشش گیاهی
زندگی جانوری
محیط زیست
ویژگی های انسانی
تاریخچه
ویژگی های فرهنگی و قومی
تقسیمات سیاسی
جمعیت
لهجه و زبان
عشایر
مهاجرت
ویژگیهای اقتصادی
صنایع
كشاورزی
دامپروری
راههالینک کمکی