فایل ورد word مراحل ساخت مبل

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word مراحل ساخت مبل دارای 70 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word مراحل ساخت مبل  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word مراحل ساخت مبل،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word مراحل ساخت مبل :

موضوع : فایل ورد word مراحل ساخت مبل


توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده ی پرینت می باشد


این فایل به همراه عکس می باشد.

حجم فایل: 4.17MB

چکیده:
. مقدمه
مبل از دیرباز تا به امروز یکی از وسایل مورد استفاده در زندگی بشر بوده است. با پیشرفت جوامع و صنعت، صنعت مبلمان هم پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده پیشرفت صنعت مبلمان را می توان از سبکهای مختلف تولیدی دریافت در کشورهای مختلف بسته به نوع آداب و رسوم ، ارگونومی بدن شرایط آب وهوائی ، مبل ، با طرح ها و سبک های مختلفی تولید می شود انواع سبک های تولیدی مبل عبارت اند از : آفیس (بی دسته) استیل ، تمام پارچه، تمام چوب ، راحتی وغیره....
روش انجام
یکی از مراحل بسیار مهم و یکسان در تولید سبکهای مبل شابلون گیری است. به این معنی که ابتدا طرح اصلی مدنظر با هر نوع شکل و طرح واندازه ای که است باید روی تخته فیبر پیاده سازی شود که این عمل به وسیله دست آزاد و وسایل طراحی انجام می شود. برش کاری شابلون را باید بسیار دقیق انجام داد چرا که پایه اصلی و شابلون اصلی تولید مبل تلقی می شود و اگر عیبی داشته باشد تمام سیکل تولید دچار مشکل می شود. بعد از شابلون گیری می توان چوب مورد نظر را بر اساس شابلون بدست آمده برش
تا این مرحله در تمام سبک ها نسبتاً یکی بوده ،اما از این مرحله به بعد هر کدام از سبکها روند مجزائی را طی می کنند.
در مبل افیس بعد از عملیات برش کاری قطعات به قسمت مونتاژ می روند.

درمبل استیل بعد از انجام عملیات برش کاری قطعات به قسمت منبت کاری ارسال می شود.
در مبل راحتی قطعات بعد از برش به قسمت اتصالات فرستاده می شود ، برای ایجاد فاق و زبانه
در مرحله پایانی که برای سبکها یکسان است رنگ و رویه کوبی مبل است که بسته به نوع طرح مبل رنگ امیزی و لفاف کاری می شود اما در سبک آفیس و تمام پارچه مبلمان رنگ آمیزی نمی شود ، چرا که تمام قسمتهای مبل پارچه است.
نتیجه گیری
در تولید مبلمان مرحله اصلی و بسیار مهم شابلون گیری می باشد که در تمام سبک ها و طرح های مختلف تولید مبلمان یکسان است. برش کاری ومونتاژ در سیکل تولید روند مجزائی را طی می کند که بسته به نوع طرح واندازه و سبک با هم تفاوت دارند.
مرحله آخری که باز در تمام سبک ها یکسان است وتفاوت کمی با هم دارد قسمت رنگ و لفاف کاری است.

تاریخچه ساخت مبل و آشنایی با سبک های اصیل ساخت صندلی
یکی از شاخصه های رشد تمدن، تغییر و تحول در نگرش انسان نسبت به زندگی بوده است و به طبع آن تغییر در طراحی در کلیه اسباب و لوازم مورد استفاده در زندگی از طراحی در لباس تا معماری و دکوراسیون داخلی منازل و... ظهور صنعت در قرن نوزدهم، تغییراتی بنیادین در تفکر و تولید ایجاد کرد و انتقال و تغییر صور و اشکال از معماری سنگین و مکعبی شکل به صور منحنی شکل، یکی از عوامل زمینه ساز در طراحی مبلمان بوده است. به عبارتی معماری و دکوراسیون را اساساً نمی توان از هم تفکیک کرد.
مبلمان از تغییر شکل و تحول چهارپایه ها، نیمکت ها... و میزهای ساده حاصل شد و این تغییرات تدریجاً و در طول زمان حاصل شد و این تغییرات تدریجاً و در طول زمان حاصل شد زمان ساخت نخستین مبل های اولیه را، به علت عدم دستیابی به نام سازندگانشان دقیقاً نمی توان مشخص کرد. بعد از قرن 15 بود که اولین مبل هایی که شناسایی شده اند نام سازندگان و صنعتگران خود را به همراه داشته اند. در قرن 18 میلادی مبلمان حجیم و پر زینت، انعکاسی از معماری و اماکن مذهبی آن دوران بود، قطعات قطور و خشک و خشن به مدد کنده کاری های حجیم همراه با نصب قطعات فلزی گران قیمت و سنگ ها و چوب های کمیاب تزیین می شدند و این مخصوص دورانی است که هنوز مهارت های فنی و تکنولوژی ماشینی نتوانسته بود توان سازندگان را افزایش دهد. در عصر رنسانس، مهارت های فنی فوق العاده موجب پیدایش کنده کاری های بسیار عالی و بدیع نخست در ایتالیا و بعدها در آلمان، اسپانیا، فرانسه و بالاخره انگلستان گردید و دقیقاً مبل های دوره رنسانس از خطوط معماری ساختمان ها پیروی می کردند. سبک های آن دوره به نام سلاطین نام گذاری شده بودند که از آن میان مبل های تئودور، الیزابت، ژاکوبی، ویلیام، ماری، ملکه آن و لوئی فرانسه را می توان نام برد. و در برخی دیگر از نام سازندگان خود مایه گرفته بودند که از آن میان مبل های چیپندل Chippendale، (هپل وایت) Hepplewhite، آدام (ADAM) و شراتون (Sheraton) معروف ترین آنان هستند.
از قرن 18 میلادی به بعد مبل های سنتی گسترش پیدا کرد و ارزش خود را در دهه های بعدی نیز حفظ نمود و حتی امروزه بعد از چندین قرن هنوز از این سبک ها استفاده می شود.
به منظور هماهنگ شدن با معماری تحول یافته مبلمان نیز بتدریج نه تنها از طریق فرم و سبک بلکه از نوع مواد و چوب نیز تغییر یافت. چوب های مختلفی مثل بلوط، سرو، آبنوس، گردو، شاه بلوط بتدریج جایگزین چوب گردو و ماهاگونی شدند.
در اواخر قرن 17 از چوب گردو و به میزان قابل ملاحظه ای در ساخت مبلمان استفاده می شد. تزئینات مبلمان در گذشته غالباً در تداخل با مفهوم کاربردی و استفاده و اتلاف وقت قرار می گرفت. این امر هنرمندان سازنده را به سمتی سوق داد که بتوانند به صرف انرژی و وقت قرار می گرفت. این امر هنرمندان سازنده را به سمتی سوق داد که بتوانند با صرف انرژی و وقت کمتر، محصولاتی مقاوم و زیبا و حتی المقدور به صورت ماشینی خلق کنند و در واقع از مصالح به کار رفته حداکثر استفاده را به عمل آوردند.
عمل اتصال و مونتاژ قطعات چوبی از مهارت های مربوط به کنده کاری نشات می گرفت. از خراطی چوب جهت سبک کردن مبلمان های سنگین و تغییر شکل از قطعات مکعبی مستطیل به استوانه ای استفاده شد. پس از اختراع ماشین های تراش و با افزایش راندمان کاری فرآیند هایی مانند خم کردن چوب، ورقه ورقه کردن و مونتاژ مکانیکی قطعات به سازندگان این مدد را رساند که بتوانند زیباترین و مقاوم ترین مبل ها را در کوتاه ترین زمان ممکن با تناسبات بدیع و بر مبنای ابعادی استاندارد بیافرینند و همچنین تحول در علم شیمی و فرآورده های شیمیایی صنعتی، در قیاس با گذشته انواع مواد جلا دهنده مصنوعی و مقاومی را در اختیار سازندگان قرار دارد تا بتوانند به مبل ها، نمای دلپذیرتری بدهند. از آنجا که صندلی ها در تاریخچه مبلمان جای ویژه یی دارند و به عبارتی صندلی های قدیمی از اجداد مبلمان های امروزی محسوب می شوند در ذیل به معرفی چند سبک صندلی می پردازیم.

مبلمان به سبک ژاکوبی
سبک ژاکوبی Jacobean Style:
ژاکوبی یک سبک مبلمان انگلیسی است که در فاصله سال های 1603 تا 1688 شکل گرفته است صندلی بلوطی با پشتی بلند و با پایه های کنده کاری شده ظریف و تشکچه با پوشش مخمل اسپانیایی معرف کلیه تناسب ها و خطوط این نوع مبلمان است. از تشکچه نرم مبلمان ژاکوبی اولیه، مبلمان با پوشش پارچه سبک استوارت Stewart Style پدید آمد در این سبک شکوه سبک و ظرافت فوق العاده کار نتیجه پیشرفت های درودگری بود به نام گرین لینگ

گینبز. Grinling Gibbons
سبک ملکه آن:
در عصر ملکه آن مبلمان خانگی از مشخصات و خصوصیات کنده کاری که معرف سبک های گذشته بود فاصله گرفت. این سبک اولین نوع مبلمان در انگلستان بود که در آن ترکیب توامان زیبایی و راحتی مطرح بود. دسته های صندلی و پشتی های آن مناسب با بدن انحنای داده شده بود، روکش های پارچه ای جای کنده کاری را گرفت و پایه های پنجه شیری خطوط منحنی و نیز گوشه های گرد شده در این سبک پدیدار و چوب بیست پایه های صندلی ناپدید شدند. پشتی های مجلل و مرتفع سبک های قبلی به ارتفاع کوتاه تری نزاع پیدا کردند. در این دوره بود که برای اولین بار در انگلستان از چوب ماهاگونی استفاده شد. صندلی های سبک ملکه آن، پشتی های تو رفته یا صاف داشته و صندلی روکش پارچه ای داشته و غالباً قابل برداشتن از روی صندلی بوده است.

سبک چینپدل Chippendale Style:
توماس چینپدل در فاصله 1775 - 1750 سرآمد کابینت سازهای لندن بود با ورود ماهاگونی به صحنه حرفه درودگری، چینپدل مبادرت به تهیه طرح هایی نمود که اختصاصاً با این چوب جدید انطباق داشتند در کار خود منحصراً به کنده کاری های ظریف تکیه کرده و از منبت کاری پرهیز می نمود. پایه های کروی و پنجه های موجود در جرح های اولیه وی در طرح های بعدی کنار گذاشته شده و در عوض از پایه های راست در کارهای بعدی استفاده گردید.

سبک توماس چیپندل

سبک رابرت آدام Robert Adam style:
رابرت آدام، معمار تعداد زیادی از قصرها و خانه های باشکوه لندن بود. در سبک وی نفوذ گنجینه های کلاسیک را که در پمپی Pompe و هرکولونوم Herculaneum حفاری گردیدند منعکس است. صندلی های رابرت آدام تنوع فوق العاده ای را داشته است ولی شاید بتوان صندلی با پشتی بیضوی را نمونه بارز این سبک دانست. ارتفاع این صندلی ها برای حفظ کنتراست بین پانل های عمودی و پنجره های بلند معماری وی کوتاه گرفته می شد.

سبک جرج هپل وایت George Hepplewhite style:
هپل وایت، یک کابینت ساز بادید عملی قوی بود که کارهای خود را ابتدا به سبک آدام ساخت. بعدها صندلی با پشت بیضوی و سپری سبک آدام را اصلاح و تکمیل نمود. این صندلی جدید با طرح شاخه گندمی و دکوراسیون باز، نمونه ای از طرح شیک و سبک طرح های زیبا و فوق العاده متقارن وی بود هپل وایت معتقد بود که زیبایی خط در انحنای آن است و به همین دلیل از طرح های با خط مستقیم پرهیزمی نمود. او به چوب ماهاگونی و خصوصیت مقاوم آن که به کمک آن می توانست کارهای سبک وزنی بسازد عشق می ورزید. در کارهای خود برای پیدایش سایه روشن مشخص تر در قسمت های کنده کاری شده از جلای روشن استفاده می کرد. کتاب راهنمای کابینت ساز و دوزندگان مبل The cabinet makers&upholsterer به وسیله همسرش (آلیس) طبع گردید.

فایل ورد word مراحل ساخت مبل
فهرست
صفحه

تاریخچه ساخت مبل و آشنایی با سبک های اصیل ساخت صندلی1

سبک های مبل سازی3

سابقه تحقیق12

منابع13

ارگونومی صندلی و مبلمان14

دسته بندی کلی مبلمان18

دسته بندی سبک های تولیدی مبل21

انواع چوبهای مصرفی در صنعت مبلمان ومشخصات انها29

رنگ كاری چوب38

بتونه كاری40

طبقه بندی رنگ‌ها41

تركیبات رنگهای خنثی و اصلی در آثار نقاشان42

طریقه ساخت انواع رنگ‌48

تصاویر51

نتیجه گیری56لینک کمکی