فایل ورد word میکروسکوپهای الکترونی و کاربرد آن ها در علم پزشکی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد word میکروسکوپهای الکترونی و کاربرد آن ها در علم پزشکی دارای 37 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد word میکروسکوپهای الکترونی و کاربرد آن ها در علم پزشکی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد word میکروسکوپهای الکترونی و کاربرد آن ها در علم پزشکی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد word میکروسکوپهای الکترونی و کاربرد آن ها در علم پزشکی :


فایل ورد word میکروسکوپهای الکترونی و کاربرد آن ها در علم پزشکی


پیدایش میكروسكوپ‌های الكترونی عبوری (TEM) به صورت تجاری به سال 1940 بازمی‌گردد، اما از سال 1950 به بعد بود كه كاربردهای گسترده‌ای در بررسی فلزات پیدا نمودند. مهم‌ترین عامل كاهنده در كاربرد TEM مطالعه فلزات در آن سال‌ها به مشكلات تهیه نمونه مربوط می‌شد اما امروزه با توجه به روش‌های گوناگون تهیه نمونه فلزات، این نوع میكروسكوپ‌ها جایگاه خاصی را در میان متخصصین مواد و متالوژی برای خود ایجاد نموده و باعث بروز نقطه عطف بسیاری از پژوهش‌ها و تحقیقات گشته، به آن‌ها سرعت فراوانی داده‌اند امروزه میكروسكوپ الكترونی عبوری امكان مطالعه موارد متنوعی در مواد گوناگون نظیر ویژگی‌های ریزساختاری مواد، صفحات و جهات بلوری، نابجایی‌ها، دوقلویی‌ها، عیوب انباشتگی، رسوب‌ها، آخال‌ها، مكانیزم‌های جوانه‌زنی، رشدو انجماد، انواع فازها و تحولات فازی، بازیابی و تبلور مجدد، خستگی، شكست، خوردگی و را فراهم آورده‌است در كل قابلیت‌های امروزی TEM را می‌توان مرهون چهار پیشرفت زیر دانست كه دوتای آن‌ها در ساختمان دستگاه و دوتای دیگر در نحوه تهیه نمونه حاصل شده‌اند:

استفاده از چند عدسی جمع‌كننده

پراش الكترونی سطح انتخابی

نازك‌كردن نمونه‌ها برای تهیه نمونه‌های شفاف در برابر الكترون‌ها

تهیه نمونه به روش ماسك‌برداری

در بررسی مواد، میكروسكوپ الكترونی عبوری دارای سه مزیت اصلی ذیل است:

1قابلیت دسترسی به بزرگنمایی‌های بسیار بالا (حتی بیش از یك میلیون برابر) به دلیل به‌كارگیری انرژی بالی الكترون‌ها و در نتیجه طول موج كمتر پرتوها.

2قابلیت مشاهد ساختمان داخلی فلزات و آلیاژها به دلیل قدرت عبور الكترون‌های پر انرژی از نمونه نازك.

3قابلیت بررسی سطوح انتخابی نمونه به دلیل وجود حالت بررسی با پراش الكترون‌ها.

مقایسه TEM با OM

به طوور كلی میكروسكوپ الكترونی عبوری (TEM) مشابه میكروسكوپ نوری (OM) است با این تفاوت كه در آن به جای نور با طول موج حدود 5000 از الكترون‌هایی با طول موج حدود 05/0 برای روشن كردن نمونه استفاده می‌شود. این امر به میكروسكوپ امكان می‌دهد كه از نظر تئوری دارای قدرت تفكیك 105 با بهتر از میكروسكوپ نوری گردد. اما در عمل به علت محدودیت‌های مربوط به طراحی عدسی‌ها و روش‌های نمونه‌گیری، قدرت تفكیك تنها به 2 می‌رسد كه به نسبتی در حدود 1000 مرتبه از قدرت تفكیك میكروسكوپ نوری بهتر است. در كارهای روزمره قدرت تفكیك TEM حدود 10 است. قدرت تفكیك زیاد میكروسكوپ عبوری در مقایسه با میكروسكوپ نوردی امكان كاربرد آن برای بررسی رزساختار فلزات را فراهم می‌سازد. زیرا امكان مشاهده اجزای نمونه تا ابعاد اتمی را میسر می‌نماید.

این قدرت تفكیك مسلماً بدون زحمت و صرف وقت قابل دستیابی نیست، اما به‌هر حال در دسترس متالورژیست‌ها قرار دارد. بزرگنمایی زیاد نیز برای استفاده كامل از قدرت تفكیك میكروسكوپ ضروری است. با وجود این حتی با بزرگنمایی‌های حدود 1000 نیز نتایج TEM به مراتب روشن‌تر از نتایج میكروسكوپ نوری است. پرتوی روشن‌كننده در TEM الكترون و در OM، امواج نوری مركب است. یك عدسی الكترونی ساده قادر است بزرگنمایی را حدود 50 تا 200 برابر افزایش دهد.

اجزای میكروسكوپ الكترونی عبوری TEM Parts

در شكل اجزای اصلی یك میكروسكوپ الكترونی عبوری نشان داده شده‌است. این طرح بنا به مورد كاربرد، به منظور به‌كارگیری انواع اثرات متقابل الكترون و نمونه اصلاح یا ترمیم‌شده و به تجهیزات كمكی و ویژه مجهز می‌گردد. همان‌طور كه مشاهده می‌شود از اجزای اصلی یك دستگاه TEM، می‌توان تفنگ الكترونی، عدسی جمع‌كننده، ردیف‌كننده پرتو، نگهدارنده نمونه، عدسی شیئی، عدسی تصویری، سیستم‌های ازبین برنده آلودگی، پرده فلورسنت و دوربین عكاسی را برشمرد. كل سیستم در خلاء حداقل 4-10تور قرار دارد تا مسیر آزاد طولانی برای الكترون‌ها موجود باشد. در شكل (3) نیز مسیر حركت پرتوهای الكترونی نشان داده شده‌است.

تفنگ الكترونی Electron Gun

سیستم روشن‌كننده در TEM شامل یك تفنگ الكترونی است كه از یك رشته (فیلامنت) گرم (عمدتاً از جنس تنگستن)متصل به پتاسیم الكتریكی بالا كه با یك محفظه قطبی به نام استوانه و هنلت (Wehnelt ) احاطه می‌شود، تشكیل شده‌است. پایین‌تر از این قسمت یك آند متصل به زمین قرار گرفته كه در وسط آن سوراخی برای عبور الكترون‌ها به طرف پایین ستون تعبیه شده‌است. ولتاژهای شتا‌ب‌دهنده به‌كار رفته در دو گروه عمده قرار می‌گیرند. میكروسكوپ‌های معمولی از ولتاژهای 20 تا 120 كیلووات استفاده می‌نمایند. تعداد ولتاژ انتخاب‌شده در این فاصله معین بوده و معمولاً با گام‌های 20 كیلوولتی است. در گروه دیگری از میكروسكوپ‌ها (مرسوم به میكروسكوپ‌های ولتاژ بالا) از ولتاژهای 200 تا 1000 كیلوولت نیز استفاده می‌شود.

شایان ذكر است كه تمام انواع ذكرشدهبه‌صورت تجاری در دسترس بوده و قیمت متناسب با ولتاژ شتاب‌دهنده تعیین می‌گردد. جریان كلی تفنگ الكترونی در حدود 100 است. اما تنها كسری آن موجب تشكیل تصویر نهایی شده و بقیه آن توسط دریچه‌های گوناگون ستون میكروسكوپ جذب می‌گردد. هنگامی‌كه به بزرگنمایی بالاتری نیاز است، از تفنگ الكترونی قوی‌تری استفاده می‌شود. عدسی Lens در میكروسكوپ‌های الكترونی از عدسی‌های خاصی استفاده می‌شود. عمده این عدسی‌ها در دو گروه عدسی‌های مغناطیسی (سیم‌پیچ مغناطیسی با هسته آهنی) و عدسی‌های الكترواستاتیكی طبقه‌بندی شده‌اند. عدسی‌های نوع دوم دارای مزیت یكنواختی زمینه هستند ولی با این وجود بیشتر از اعوجاج حوزه الكتریكی در اثر آلودگی تأثیر می‌پذیرند. به همین جهت تاكنون نتوانسته‌اند جای عدسی‌های مغناطیسی را بگیرند

به‌خاطر محدودیت‌های موجود در طراحی، عدسی‌های میكروسكوپ TEM روزنه‌هایی به مراتب كوچكتر از روزنه‌های عدسی‌های شیشه‌ای میكروسكوپ را تشكیل می‌دهد. یك عدسی شیئی مغناطیسی نمونه با فاصله كانون و روزنه شیئی دارای نیم‌زاویه پذیرش(Acceptance Half-Angle) در حدود 310×5 رادیان است، در حالیكه نیم‌زاویه پذیرش برای یك عدسی شیئینوری خوب حدود رادیان می‌باشد. بازده كم عدسی الكترونی تا حدی توسط عمق نفوذ بیشتر حوزه آن و عمق تمركز بالا جبران می‌شود


میكروسكوپهای الكترونی و كاربرد آنها در علم پزشكی

دانلود تحقیق فایل ورد word میکروسکوپهای الکترونی و کاربرد آن ها در علم پزشکیلینک کمکی